Dlaczego Polacy nie stosują się do zaleceń lekarza?

lekarze

Przed gabinetami lekarskimi zwykle spotykamy niekończące się kolejki pacjentów. Dlaczego więc Polacy nie stosują się do zaleceń lekarzy?

Sytuacja polskich pacjentów jest dość paradoksalna. Wiemy jak trudno umówić się na wizytę lekarską. Wolne terminy do specjalistów sięgają często bardzo odległych dat. Do niektórych lekarzy czeka się nawet kilka lat na wizytę. Świadczy to o bardzo dużej liczbie chorych. Skoro tyle osób chodzi do lekarza, dlaczego nie stosuje się do ich zaleceń?

Polak wie najlepiej

Badania dowodzą, że bardzo duża liczba pacjentów przestaje stosować się do zaleceń swojego lekarza w trakcie terapii. Często zdarza się także, że osoby samodzielnie modyfikują dawki leków bądź na własną rękę przerywają leczenie. Dzieje się tak zarówno w lekkich schorzeniach jak i przewlekłych chorobach takich jak nadciśnienie tętnicze. Polacy są zdania, że sami wiedzą co jest dla nich najlepsze. Niestety bardzo często okazuje się, że ich wiedza na temat skutków takiego zachowania jest znikoma, co w efekcie przynosi nieoczekiwane objawy i jeszcze większe problemy zdrowotne.

Rola lekarzy

Kontakt pacjenta z lekarzem powinien być podstawowym elementem jego terapii. To właśnie lekarz ma za zadanie uświadomić pacjenta o skutkach przerwania czy zmodyfikowania leczenia. Całe otoczenie medyczne ma wpływ na postępowanie pacjentów. Aby było one zgodne z zaleceniami lekarza musi być zachowana prawidłowa współpraca oraz atmosfera leczenia. Kontrola systematyczności przyjmowania leków powinna być obowiązkiem nie tylko samego pacjenta ale także lekarza prowadzącego.

Brak zaufania do służby zdrowia

medycyna

Polacy nie ufają lekarzom. Dlatego tak często kłamią na temat swoich dolegliwości. Obawiają się złej diagnozy czy nieprawidłowego doboru leczenia. Na takie zachowanie mają wpływ różne zdarzenia i sytuacje medyczne typu operacja niewłaściwego organu, pomyłki w wynikach badań oraz nietrafne diagnozy. Wizerunek polskiej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Pacjenci często narzekają na obsługę w szpitalach czy traktowanie ich przez lekarzy. Brak zaufania tworzy pewnego rodzaju barierę. Pacjenci nie czują się bezpiecznie w rękach specjalistów, więc nie słuchają ich porad i zaleceń.

Miejmy nadzieję, ze w przyszłości sytuacja służby zdrowia w naszym kraju znacząco się poprawi. Wraz ze zmianą naszego podejścia do leczenia i zdrowia, zaczniemy ufać lekarzom na tyle, żeby stosować się do ich cennych uwag.

PODZIEL SIĘ: