Nadmierna potliwość stóp – nieprzyjemny problem

Z nadmierną potliwością stóp borykają się głównie osoby dotknięte chorobami metabolicznymi takimi jak cukrzyca, otyłość czy też nadczynność tarczycy.  Jednak typowe „nerwusy” oraz sportowcy również narzekają na zwiększoną produkcję potu. Czy może ona sprzyjać powstawaniu grzybicy?

Stopa – idealne warunki dla grzyba?

Grzyby najlepiej rozwijają się w miejscach wilgotnych i zacienionych. Tak więc zapocone stopy, które przez cały dzień wciśnięte są w buty wykonane z tworzywa sztucznego, będą doskonałym siedliskiem do rozmnażania się bakterii. Syntetyczne skarpetki oraz brak dostępu powietrza tylko pogarszają sytuację.

Jak walczyć z nadmierną potliwością stóp?

Wszystko zależy co jest przyczyną nadmiernego wydzielania potu. W tym celu najlepiej udać się do lekarza, który oceni nasz stan zdrowia, skieruje na badania oraz dokona właściwej diagnozy. Jeśli jednak okaże się, że jesteśmy zupełnie zdrowi a nadmierna potliwość nie ma określonej przyczyny – pozostaje nam radzenie sobie z nią w domowych warunkach i minimalizowanie jej skutków.

Domowe sposoby na nadmierną potliwość stóp

Dla osób cierpiących z powodu łuszczącego się naskórka i zrogowaceń zaleca się częste, delikatne  złuszczanie naskórka w salonach pedicure. Warto również nanosić na skórę specjalne preparaty i dezodoranty hamujące wydzielanie potu, a po wysuszeniu przypudrować stopy specjalna zasypką antybakteryjną o działaniu grzybobójczym. Skuteczne jest także moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli morskiej, kory dębu, rozmarynu czy szałwii.

Właściwa higiena to połowa sukcesu

Bezwzględnie trzeba pamiętać o higienie! Stopy powinno się dokładnie myć oraz osuszać. W miarę możliwości postarajmy się również wyrzucić obuwie, które nie jest wykonane z naturalnych materiałów.

Pamiętaj, że nadmierna potliwość może też wynikać z niewłaściwej diety. Zatem ograniczaj bardzo ostre przyprawy i tłuszcze, a codzienne menu wzbogać większą ilością warzyw i owoców.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: