Siwienie – dlaczego u niektórych rozpoczyna się już po 20. roku życia?

siwienie

Siwe włosy kojarzone są ze starością. Jednak można je zauważyć już u bardzo młodych osób. Dlaczego u niektórych siwienie rozpoczyna się już po 20. roku życia?

Pierwszy siwy głos na głowie

Mając dwadzieścia parę lat raczej nie marzymy, żeby ujrzeć na włosach siwe kosmyki. Włosy w tym kolorze są według wielu zarezerwowane dla osób starszych. Kojarzone są nie tylko z wiekiem ale także z dojrzałością i mądrością. Siwienie jako naturalny proces zwykle zaczyna się w okolicach 40. roku życia. Pierwsze siwe włosy, pojawiające się u młodych osób to nie żaden modowy trend. Siwienie bowiem, ma swoje przyczyny, które warto poznać.

Przyczyny przedwczesnego siwienia

Największym źródłem siwych włosów jest stres. To on odpowiada za zmiany na naszej głowie. Udowodniono, że poprzez stresowe sytuacje zużywana jest duża ilość witaminy B. Zbyt częste zdenerwowanie, niewłaściwa dieta i tryb życia wpływają na pracę naturalnego pigmentu odpowiedzialnego za kolor naszych włosów. Im więcej się stresujemy, tym większe ryzyko, że szybciej zauważymy pierwsze siwe włosy. Młode osoby prowadzą na ogół szybkie i stresujące życie. Studia, praca w korporacji czy innym tego typu miejsca może niekorzystnie odbić się nie tylko na zdrowiu ale także naszym  wyglądzie. Na kolor włosów mają wpływ również geny, które dziedziczymy. Jeśli rodzice także młodo zaczęli siwieć, ich dzieci może spotkać podobny problem. Siwienie bywa także oznaką kłopotów zdrowotnych. Zdarza się, ze towarzyszy ono chorobom autoimmunizacyjnym, np. schorzeniom dotyczącym tarczycy. Warto więc wykonywać regularne badania.

Nieodwracalny proces siwienia

siwizna

Siwienie jest procesem nieodwracalnym. W przypadku młodych ludzi może być bardzo problematycznym zjawiskiem. Siwe włosy bywają przekleństwem dla wielu młodych ludzi, którzy twierdzą, że takie pukle znacząco ich postarzają. Na tego typu problem istniej rozwiązanie w postaci farbowania. Temu zabiegowi najczęściej poddają się kobiety. Panowie zaś twierdzą, ze niewielka ilość siwych włosów dodaje im uroku. Właściwa dieta oraz unikanie stresu opóźnią ten proces. Należy więc zadbać o swoje zdrowie, dzięki czemu dłużej będziemy mogli cieszyć się barwą swoich włosów.

Siwe włosy mogą być zarówno udręką jak i ozdobą. Siwizna w wieku 20. lat może zaskakiwać. Żyjąc w obecnych czasach, wśród ciągłego stresu i pośpiechu jesteśmy narażeniu na wiele problemów. Nic dziwnego, że nasz wygląd też na tym cierpi.

PODZIEL SIĘ: