Najczęstsze problemy z dziąsłami

Najczęstsze problemy z dziąsłami
Diana Polekhina z Unsplash

Dziąsła potrafią dokuczyć tak samo, jak zęby chociaż leczenie jest nieco inne. Kiedy przy przyzębiu toczy się jakiś proces chorobowy, nie możemy jeść, czasem nawet zamknąć szczelnie buzi. Dolegliwości są na tyle uciążliwe, że ciężko je zignorować.

Za choroby przyzębia odpowiedzialna jest płytka nazębna gromadząca się na granicy dziąsła i zęba. To bardzo trudne do oczyszczenia miejsce, które zaniedbane może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet do wypadnięcia zęba.

Paradontoza

Paradontoza to choroba przyzębia, której pierwszymi objawami są nadwrażliwość dziąseł, krwawiące dziąsła, obrzęknięte dziąsła, nieprzyjemny zapach z ust. Paradontoza prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych i w rezultacie do wypadnięcia zęba. Aby uchronić się przed pardontozą, należy dokładnie czyścić zęby, używać irygatora i płynów do płukania jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa w celu przeglądu i usunięcia kamienia i płytki nazębnej.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł ma podobne objawy jak paradontoza np. krwawiące dziąsła i skutki, jednak rozwija się nagle. Zapaleniu towarzyszy infekcja zmienionego chorobowo miejsca, ból, a nawet podwyższona temperatura. Zapalenie dziąseł może być spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale także zbyt twardą szczoteczką do zębów lub zranieniem przy jedzeniu np. orzechów czy twardego chleba. Zapalenie dziąseł można leczyć płukankami z szałwii i innych łagodzących płynów, w ostateczności antybiotykiem.

Suchy zębodół

Jeżeli po usunięciu zęba nie wytworzy się skrzep lub zostanie wypłukany, rana nie może się zagoić i tworzy się suchy zębodół. Objawy tej przypadłości to nieprzyjemny zapach z ust, wydzielina z rany, ból i obrzęk dziąsła. Leczenie suchego zębodołu polega na ponownym skrwawieniu dziąsła, tak aby krwawiące dziąsła umożliwiły wytworzenie się skrzepu, założenie szwu i leczenie antybiotykowe. Nieleczony suchy zębodół może doprowadzić do zapalenia kości.

Kieszeń dziąsłowa

Kieszeń dziąsłowa to duży fałd dziąsła, który tworzy miejsce do gromadzenia się resztek pokarmu między zębem a dziąsłem. Resztki pokarmowe powodują nawracające stany zapalne dziąseł. O kieszenie dziąsłowe należy szczególnie dbać, a w ostateczności można poprosić dentystę aby przyciął nadmiar dziąsła i założył szew.

PODZIEL SIĘ: