Dom seniora – nie taki straszny jak może się wydawać

Dom seniora
Sven Mieke z Unsplash

Zapewnienie starszej osobie miejsca w całodobowym ośrodku opieki nie spotyka się z uznaniem w naszym społeczeństwie. Powierzenie sprawowania opieki specjalistom kojarzone jest bardzo negatywnie, jako wyraz braku zainteresowania seniorem ze strony dziecka bądź wnuka. Tymczasem warto spojrzeć na dom seniora jako na miejsce, w którym można liczyć nie tylko na profesjonalną opiekę, ale również spędzić tam jesień życia w bardzo przyjemny sposób.

Senior w dzisiejszym świecie

Osobom starszym bardzo trudno jest odnaleźć się w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy są zabiegani i zapracowani. Rodzina, choć stara się sprawować opiekę w najlepszy możliwy sposób, często nie potrafi połączyć jej z innymi obowiązkami domowymi oraz zawodowymi. Jeśli opiekun osoby starszej (dziecko bądź wnuk) pracuje zawodowo, to tak naprawdę dla niej jest dostępny jedynie przez kilka chwil w ciągu dnia. Zwykle czas spędzony wspólnie opiera się na karmieniu, czynnościach pielęgnacyjnych, ewentualnie na krótkim spacerze. Z drugiej jednak strony porzucenie pracy zawodowej w większości przypadków nie jest możliwe, bowiem koszty utrzymania stale rosną. Senior w dzisiejszym świecie często czuje się samotny, nierozumiany, a czasami wręcz niekochany. Wynika to nie ze złej postawy bliskich osób, a z niemożliwości zrozumienia przez osobę starszą, jak obecnie funkcjonuje społeczeństwo.

Dom seniora – dlaczego warto?

Wielu osobom wydaje się, że oddanie osoby starszej do domu seniora to ostateczność. Tymczasem to właśnie tam bliska nam osoba będzie miała najlepszą, możliwą opiekę. W domu seniora pracują doświadczone pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni. Osoba starsza nigdy nie jest sama, ponieważ razem z nią w ośrodku przebywa wielu innych seniorów. Nie jest prawdą, że domy opieki seniora przypominają hospicja – wręcz przeciwnie, często mieszkają w nich pełne życia, energiczne osoby, które zwyczajnie nie chcą być same. Senior ma zapewnioną całodobową opiekę na najwyższym poziomie, której często bliscy nie są mu w stanie zaoferować, na przykład ze względu na brak wiedzy medycznej czy nadmiar innych obowiązków do wykonania. Oczywistym jest, że każdy, kto rozważa dom seniora dla bliskiej osoby, szuka jak najlepszego miejsca. Dużą popularnością cieszy się poznańska Klinika Seniora, która podejmuje się opieki długoterminowej nad osobami starszymi. W domu seniora nasz bliski zawsze może liczyć na ciepłe słowo, miłą atmosferę, spokojną rozmowę. Pracownicy służą mu pomocą nie tylko w wykonywaniu codziennych czynności, ale również w zakupie artykułów osobistych.

Klinika Seniora

Cristina Gottardi z Unsplash

Decyzja seniora

Rodzina osoby starszej często nie dopuszcza do siebie myśli, że ich bliski mógłby zamieszkać w domu seniora. Okazuje się jednak, że często taką wolę wyrażają sami zainteresowani. Zdają oni sobie sprawę z tego, jak skomplikowanym procesem jest codzienna opieka nad nimi, a dodatkowo chcą mieć dostęp do pomocy medycznej w każdym momencie. Seniorzy decydują się zamieszkać w dedykowanym dla nich ośrodku również dlatego, że chcą mieć kontakt z osobami w podobnym wieku, z podobnymi schorzeniami. Bardzo często nie potrafią oni nawiązać dialogu z młodszymi członkami rodziny, gdyż czują się nierozumiani. Z drugiej strony sami też nie do końca potrafią zrozumieć ich zachowania, postawy czy opinie. Prawdą jest, że człowiek najlepiej czuje się w swoim środowisku wiekowym, niemniej jednak trudno zapewnić seniorom przebywanie w nim, gdy mieszkają w domu. Często bowiem przeprowadzają się oni do domu swoich dzieci, gdzie nie znają żadnych sąsiadów, także tych starszych.

PODZIEL SIĘ: