Jak dbać o higienę jamy ustnej

Jak dbać o higienę jamy ustnej
humberto chavez z Unsplash

Podstawą higieny jamy ustnej powinny być zadbane, zdrowe zęby. Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy odwiedzić dentystę, zrobić przegląd uzębienia i wyleczyć ewentualne ubytki. Tylko, jeśli będziemy mieli w ten sposób zaopatrzone zęby, jesteśmy w stanie o nie zadbać w domu.

Już jako dzieci słyszeliśmy, żeby myć zęby po każdym posiłku. Raczej nikt tak nie robi – zęby myjemy dwa razy dziennie i nikt nie lata ze szczoteczką do szkoły czy pracy, chyba że czeka nas randa albo jakiś szczególne spotkanie.

Podstawy higieny jamy ustnej:

  • Zęby myjemy około 3 minuty ruchem wymiatającym w kierunku od dziąseł na zewnątrz ze wszystkich stron.
  • Po wyszczotkowaniu zębów należy wyszorować również język i policzki. Sporo szczoteczek ma z drugiej strony specjalne gumowe wypustki do czyszczenia języka i policzków.
  • Pasta do zębów powinna być dostosowana do konkretnych problemów, jeśli takowe istnieją np. paradontoza, krwawiące dziąsła, pasty wybielające. Również szczoteczka powinna być dopasowana do wrażliwości dziąseł.
  • Na szczoteczkę nakładamy pastę w ilości odpowiadającej ziarnu fasoli.
  • Przed szczotkowaniem należy wynitkować przestrzenie między zębowe. Każda przestrzeń powinna być czyszczona czystym kawałkiem nici po obu stronach.
  • Możemy używać zwykłych nici dentystycznych, z usztywnianą końcówką lub nici, które pęcznieją pod wpływem śliny i jeszcze dokładniej czyszczą przestrzenie międzyzębowe.
  • Po nitkowaniu i szczotkowaniu zębów czas na płyn do płukania jamy ustnej. Najlepiej używać płynów delikatnych, które nie zawierają alkoholu.
  • Nie zaleca się mycia zębów zaraz po zjedzeniu niektórych owoców np. cytrusów.
  • Irygator do zębów – nie jest znanym sprzętem, ale bardzo skutecznym. Za jego pomocą można wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Irygator do zębów sprawdzi się u osób, które mają ciasno ułożone zęby, noszą aparat ortodontyczny. Irygator do zębów czyści nie tylko przestrzenie międzyzębowe, ale również kieszenie dziąsłowe.

Niektórzy z nas stosują domowe sposoby np. na wybielanie zębów. Soda oczyszczona czy o zgrozo popiół nie są najlepszymi do tego celu środkami. Są to substancje o wysokim wskaźniku ścieralności i o ile jakimś cudem osiągniemy pożądany efekt, to szkliwo zębów będzie tak porysowane, że szybko przyjmie kolejne zabrudzenia. Wybielanie najlepiej przeprowadzać za pomocą specjalnych past i w gabinecie dentysty.

PODZIEL SIĘ: