5 rzeczy, których nie należy mówić wnukom

wnuki

Niektóre słowa pamięta się przez długie lata życia. Nie zawsze powinno się wszystko mówić, nawet najbliższym. Przedstawiamy 5 rzeczy, których nie należy mówić wnukom.

Rozmowy dziadków z wnukami mogą być bardzo odkrywcze i inspirujące dla młodego pokolenia. Niestety bywają także takie, które potrafią zranić i głęboko zapaść w pamięci.

„Inne dzieci już to potrafią”

Ten zwrot używają nie tylko rodzice, ale także dziadkowie. Rozwój każdego dziecka jest kwestią indywidualną. Porównywanie wnucząt do dzieci sąsiadów czy kuzynostwa jest najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić. O wiele lepiej pomóc dziecku w osiągnięciu pewnych umiejętności i cieszyć się z każdych, nawet tych małych sukcesów. W końcu każdy wnuczek czy wnuczka to ogromny skarb i szczęście.

„Których dziadków kochasz bardziej?”

Takie pytanie jest niezwykle niekomfortowe dla dziecka. Niezręcznie jest określić na głos którą babcię kocha się bardziej, szczególnie jeśli dziecko mieszka bądź przebywa bardzo często w towarzystwie dziadków z jednej strony rodziców. Miłość rodziny nie powinna być w żaden sposób konkurencyjna, darujmy więc sobie tego typu pytania.

„Zachowujesz się jak własna matka”

Dziadkowie także mają skłonność do tego typu porównań. Takie stwierdzenia mogą krytycznie wpłynąć na wnuczka i jego postępowanie. Zacznie szukać w sobie cech rodzica, które są wytykane. Zamiast krytykować, spróbujmy docenić naszych wnuków.

„Tylko nie mów nic mamie i tacie”babcia

Nigdy nie powinniśmy w ten sposób napominać wnucząt. Nie ważne czy dotyczą one drobnych czy poważnych spraw. Kontakt babci z wnuczkiem nie powinien opierać się na tajemnicach. Takie zachowanie uczy oszustwa i kłamstwa, a przecież chcemy dla wnuków jak najlepiej.

„Wyręczę cię”

Wyręczanie dziecka w większości czynności nie jest zbyt wychowawcze. Zamiast przejmując ich zadanie, pomóżmy i pokażmy jak coś wykonać. Dzieci szybko się uczą i stają samodzielne. Dzięki temu łatwiej radzą sobie w dorosłym życiu. Okażmy wnukom wsparcie tak, aby w każdej sytuacji wiedzieli, że mogą na nas liczyć. Samodzielne wnuki będą naszą dumą, z pewnością wyrastając na zaradnych życiowo ludzi.

PODZIEL SIĘ: