Borelioza – choroba przenoszona przez kleszcze

borelioza

Ukąszenie przez kleszcza może skończyć się poważnymi skutkami zdrowotnymi. Borelioza – choroba przenoszona przez kleszcze. Co warto o niej wiedzieć?

Borelioza

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Te niewielkie owady niosą ze sobą ogromne zagrożenie dla zdrowia. Przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze, w postaci bakterii, wirusów i pierwotniaków. Pasożyty powodują między innymi boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Borelioza jest poważną chorobą, która występuje w kilku stadiach. W fazie początkowej, po ukąszeniu następuje zmiana skórna w postaci wędrującego rumienia. Zwykle ma to miejsce między 10 a 30 dniem po ataku kleszcza. Dlatego nawet po usunięciu pasożyta należy obserwować swoją skórę. W tym stadium mogą wystąpić bóle mięśniowe lub stawowe, które będą trwały nawet przez okres kilku miesięcy. Późna faza choroby może być spowodowana przewlekłą infekcją.

Rozpoznanie choroby

Szybkie rozpoznanie choroby umożliwia jej skuteczne leczenie. Choć w wielu przypadkach, ukąszenie kleszcza nie powoduje żadnych chorób, nieleczona borelioza może prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Kleszcz usunięty w ciągu 24 pierwszych godzin pozwala uniknąć zwykle infekcji. W razie wątpliwości można oddać pajęczaka do badań, pod kątem bakterii i wirusów. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci nam odpowiednie badania. Objawy choroby mogą nawracać przez długie lata. Pacjenci, u których zostaje rozpoznana borelioza, bardzo często nie biorą pod uwagę możliwości ukąszenia kleszcza jako przyczyny schorzenia. Symptomy choroby przypominają grypę czy przeziębienie, co dodatkowo utrudnia szybką i trafną diagnostykę.

Leczenie boreliozy

choroba-przenoszona-przez-kleszcze

Po rozpoznaniu choroby lekarz zleca leczenie antybiotykami. Może się zdarzyć, że w naszym organizmie zostaną wykryte przeciwciała przeciwko Borelii, jednak nie mamy żadnych objawów choroby. Przy ich braku nie rozpoczyna się leczenia, ponieważ nasz organizm uodpornił się na chorobę. Antybiotykoterapia trwa nie dłużej niż przez okres 3 tygodni. Przy dodatkowym zapaleniu stawów kurację można przedłużyć o tydzień.

Borelioza może okazać się długoletnią pamiątką po ugryzieniu przez kleszcza. Obserwacja ciała po wizycie w lesie, parku czy na łące pozwoli na szybką reakcje i ochronę naszego zdrowia przed wieloma chorobami przenoszonymi przez kleszcze, a w szczególności przed boreliozą.

PODZIEL SIĘ: