Dyskopatia kręgosłupa – jakie są jej objawy?

dyskopatia-kręgosłupa

Dyskopatia kręgosłupa jest jednym ze schorzeń, które są często diagnozowane u osób starszych. Jakie są jej objawy?

Dyskopatia kręgosłupa

Ludzki kręgosłup składa się z kręgów. Kości te, tworzą pewnego rodzaju stelaż, który umożliwia nam poruszanie się. Uszkodzenie choćby jednego z nich może spowodować nie tylko ból, ale także problemy z ruchem czy trwałe kalectwo. Dyskopatia dotyczy powiększenia jądra miażdżystego, znajdującego się w krążku międzykręgowym. Pomiędzy odcinkiem lędźwiowym a szyjnym, powstaje uwypuklenie, które może skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie.

Objawy dyskopatii

Początkowe objawy dyskopatii kręgosłupa są często ignorowane. Zaczyna się zwykle od bólu w kręgosłupie, który jest kojarzony tylko z przemęczeniem czy nadwyrężeniem. Sygnały choroby to zazwyczaj bóle miejscowe, promieniujące oraz podrażnienia nerwów. Ból może się nasilać. Stan zapalny jest odczuwalny jest w okolicy kręgów lędźwiowych i szyjnych. Dyskopatia kręgosłupa może przerodzić się w przewlekłą chorobę zwyrodnieniową, która jest niezwykle trudna w leczeniu. Obserwuje się poważne przypadki, z wystąpieniem porażenia kończyn dolnych, które są operowane w trybie natychmiastowym.
Wczesne wykrycie choroby pozwala na skuteczne i efektowne leczenie. Przyczyną uciążliwych problemów może być niewłaściwy tryb życia, otyłość czy ciężka praca fizyczna. Zmiany i wszelkie stany zapalne tworzące się latami, mogą doprowadzić do poważnych urazów kręgosłupa, których leczenie będzie długotrwałe i trudne.

Leczenie objawów dyskopatii kręgosłupa

dyskopatia

W terapii objawów dyskopatii kręgosłupa stosuje się leczenie zachowawcze, oparte na stosowaniu środków farmakologicznych, fizjoterapii czy też rehabilitacji. Jest ono zależne od stanu pacjenta i przebiegu objawów choroby kręgosłupa. Gdy te metody zawiodą, zaleca się ingerencję chirurgiczną bądź mało inwazyjną, w postaci różnych zabiegów. Na problemy związane z dyskopatią polecane są takie, nowoczesne metody leczenia jak nukleoplastyka laserowa czy mikrodyscektomia lędźwiowa. Diagnostyka polega zaś na badaniach tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Objawy dyskopatii kręgosłupa mogą być różne. Wszystko zależy od naszego organizmu i przyczyn choroby. Odpowiednia diagnostyka pomoże w doborze skuetcznego leczenia i pozbyciu się ciążącego na naszych barkach problemu.

PODZIEL SIĘ: