Jak cieszyć się dobrym zdrowiem w dojrzałym wieku?

Jak cieszyć się dobrym zdrowiem w dojrzałym wieku

To, jak czujesz się w dojrzałym wieku, zależy w głównej mierze od tego, jakie są twoje nawyki od najmłodszych lat. Dbając o swoje ciało każdego dnia, zwiększasz prawdopodobieństwo, iż na emeryturze zachowasz sprawność. Jak cieszyć się dobrym zdrowiem w dojrzałym wieku?

Regularna aktywność fizyczna

To, czy w dorosłym wieku będziesz potrafiła poruszać się o własnych siłach, zależy od tego, czy jako młoda kobieta stawiasz na aktywność fizyczną czy wręcz przeciwnie. Siedzący tryb życia sprzyja nadwadze, a ta chorobom stawów, cukrzycy. Ponadto organizm nieprzyzwyczajony do regularnego ruchu, z wiekiem nie potrafi przestawić się na nowe tory. Osoby, które regularnie chodzą na długie spacery, uprawiają jogging, grają w tenisa mają mniejszy wiek biologiczny niż metrykalny. Analogicznie osoby prowadzące siedzący tryb życia mają większy wiek biologiczny niż metrykalny.

Zdrowa dieta

Jesteś tym, co jesz. W tych słowach zawiera się prawda dotycząca funkcjonowania naszego organizmu. Osoby, które wprowadzają do swojego organizmu toksyny z fast foodów i wysoko przetworzonej żywności, muszą liczyć się z tym, że ich ciało w końcu się zbuntuje. Może pojawić się u nich cukrzyca, nadciśnienie, nadwaga czy zmiany nowotworowe. Jedząc produkty pełnoziarniste, dostarczasz organizmowi witamin z grupy B. Ponadto zawierają on błonnik, który usuwa z organizmu substancje toksyczne oraz reguluje poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Dobrym zdrowiem w dojrzałym wieku cieszą się wegetarianie. Jedzą oni spore ilości owoców i warzyw, które stanowią źródło antyoksydantów. Substancje te zwalczają wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się organizmu.

Hormonalna terapia zastępcza

Wbrew pozorom może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli w twoim przypadku nie występują żadne przeciwwskazania, to hormonalna terapia zastępcza pozwoli ci zachować mocne kości. Warto pamiętać, że to właśnie estrogeny odpowiadają za prawidłowe odkładanie się wapnia w kościach.

Czytanie i nauka nowych rzeczy

Czytając książki, rozwijasz swoją wyobraźnię i trenujesz swoją pamięć. To bardzo ważne w dojrzałym wieku. U osób, które nie uczą się nowych rzeczy, częściej obserwuje się objawy demencji.

Regularne spotkania z przyjaciółmi

Dzięki dobrym relacjom międzyludzkim, których jesteś częścią, czujesz się szczęśliwa. To zmniejsza stres, który z kolei zwiększa ryzyko zawału. Im więcej czasu spędzasz z życzliwymi sobie ludźmi, tym szczęśliwsza się czujesz i dłużej żyjesz.

Posiadanie obok siebie ukochanej osoby

Może to się wydawać oryginalne, ale wykazano, że w obecności ukochanej osoby w naszym organizmie wzrasta poziom endorfin i serotoniny, zwanych też hormonami stresu. Zatem inwestycja w dobry związek może zaprocentować w dojrzałym wieku.

PODZIEL SIĘ: