Po czym poznać, że skóra okolic intymnych seniora jest podrażniona? Jak temu zaradzić?

Po czym poznać, że skóra okolic intymnych seniora jest podrażniona
Bruce Mars z Unsplash

Osoby starsze, których skóra jest bardziej sucha, wrażliwa i cieńsza, są szczególnie narażone na podrażnienia okolic intymnych. Dolegliwości często towarzyszą osobom cierpiącym na nietrzymanie moczu i pojawiają się na skutek kontaktu wilgoci ze skórą. Ważną rolę odgrywają tutaj zarówno odpowiednio dobrane produkty chłonne, jak i profilaktyka oraz odpowiednia pielęgnacja skóry okolic intymnych. Jak o to wszystko zadbać?

Objawy podrażnienia skóry okolic intymnych

Stan skóry w okolicach intymnych ulega zmianie wraz z wiekiem. Staje się ona bardziej sucha, traci elastyczność i staje się mniej sprężysta. Z tego względu jest bardziej podatna na otarcia i wykwity skórne. Pierwszymi objawami podrażnienia są zaczerwienienie, dokuczliwe pieczenie i swędzenie. Na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skóry może pojawić się również ból podczas siadania, chodzenia czy defekacji. Wśród symptomów, które dodatkowo powinny zwrócić naszą uwagę, możemy wyróżnić także odparzenia, rumień i wysypkę. Jednak wszystkim przykrym dolegliwościom można starać się zapobiegać, dbając o prawidłową pielęgnację miejsc intymnych, a w przypadku chorych na nietrzymanie moczu – dobierając odpowiedni produkt chłonny.

Co zrobić, aby zapobiec podrażnieniom?

Podrażnieniom skóry w strefie intymnej można zapobiec podrażnieniom dzięki odpowiedniej profilaktyce. Podstawową kwestią jest dobór kosmetyków do mycia oraz ich prawidłowe zastosowanie. Płyn do higieny intymnej powinien mieć kwaśny odczyn, czyli pH 5,5. Często popełnianym błędem jest mycie okolic intymnych szarym lub białym mydłem, które były niegdyś utożsamiane z naturalną, bezpieczną pielęgnacją. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to dobry wybór, szczególnie w przypadku suchej i wrażliwej skóry, ponieważ mydła mają pH 9 i mogą dodatkowo podrażniać skórę. Należy również zwrócić uwagę, czy płyny do higieny intymnej nie zawierają dużej ilości konserwantów. Warto dobrze spłukać kosmetyk, a następnie dokładnie wytrzeć ciało lub zastosować w tym celu mokre chusteczki.

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością dla wielu seniorów, dlatego warto zadbać o komfort podopiecznego, wybierając dobrze dobrane majtki chłonne (dla osób chodzących, samodzielnych) lub pieluchomajtki na rzepy (dla osób leżących, niesamodzielnych), które pochłaniają nieprzyjemny zapach i są bardzo chłonne. Powinno się je regularnie zmieniać, a także pamiętać o tym, aby oczyszczać skórę, np. za pomocą chusteczek nawilżanych.

Jak radzić sobie z podrażnioną skórą?

Profilaktyka podrażnień jest bardzo ważną kwestią. Warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany kosmetyk pielęgnacyjny, dzięki któremu zabezpieczymy nadwrażliwy obszar. Wielu opiekunów osób starszych sięga po produkty dedykowane dzieciom. Jest to spory błąd, ponieważ ich skóra ma inną budowę i potrzeby. Zatem, jakie kosmetyki pielęgnacyjne będą odpowiednie dla skóry starszych osób? Przede wszystkim powinny przejawiać działanie silnie nawilżające i natłuszczające.

Gdy zauważymy podrażnienia i uszkodzenia skóry, należy zastosować krem łagodzący, który szybko zregeneruje skórę. Warto wybierać takie produkty, które powstały z myślą o pielęgnacji skóry seniorów np. TENA Zinc Cream. W jego składzie znajdziemy glicerynę, olej canola, witaminę E oraz 10% tlenku cynku o silnych właściwościach regeneracyjnych.

Pamiętajmy, że krem na odparzenia nie powinien zawierać silnych konserwantów i środków zapachowych. Wybierzmy taki, który przejawia działanie odżywcze i pozostawia skórę gładką i miękką. Właściwie dobrane pieluchomajtki lub majtki chłonne w połączeniu z prawidłową pielęgnacją skóry okolic intymnych mogą znacznie zminimalizować ryzyko pojawienia się przykrych i bolesnych dolegliwości.

 

 

PODZIEL SIĘ: