Czy wiesz, że lek na cukrzycę chroni przed Parkinsonem?

lek-na-cukrzyce

Niektóre leki mają podwójne działanie. Stosowane na jedną chorobę, zmniejszają jednocześnie ryzyko wystąpienia innej. Tak jest w przypadku cukrzycy i choroby Parkinsona.

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, objawiającą się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wyróżnia się różne typy choroby. Cukrzyca może prowadzić do pojawienia się groźnych dolegliwości i powikłań. Objawy wiążą się z zaburzeniami pracy organów i niewydolnością. Bardzo często dotyczą oczu, serca, nerwów czy naczyń krwionośnych. Choroba ta wymaga leczenia i stałej kontroli poziomu cukru we krwi, co wiąże się z odpowiednią dietą i trybem życia pacjentów.

Choroba Parkinsona

Parkinson to poważne zwyrodnienie ośrodkowego układu nerwowego. Może rozwijać się stopniowo, nawet przez wiele lat. Jej objawy na początku dotyczą spowolnienia ruchowego, drżenia rąk i zaburzeń pisania. Z biegiem czasu, choroba dotyka także sprawność psychiczną człowieka. Następuje powoli i zwykle prowadzi do problemów z podstawowymi ruchami ciała. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa, całkowicie wyleczalnego schorzenie. W terapii stosuje się różne farmaceutyki oraz rehabilitację.

Odkrycie badaczy

choroba-parkinsona

Medycyna wciąż się rozwija. Naukowcy poszukują nowych rozwiązań, leków oraz ich możliwości. Najnowsze badania dowodzą, że leki na cukrzycę, o nazwie glitazony, skutecznie chronią przed Parkinsonem. Tego typu lekarstwa nie są zbyt często przepisywane pacjentom, chorującym na cukrzycę, ze względu na możliwość wystąpienia powikłań. Londyńscy badacze zanalizowali wyniki badań, które wskazują na mniejszą ilość przypadków Parkinsona, u osób stosujących glitazony, niż u tych, pobierających inne leki. W takiej sytuacji, ryzyko zachorowania diabetyków jest znacznie mniejsze. Przeprowadzone badania dotyczyły diabetyków, zamieszkały w Wielkiej Brytanii. Osoby te, nie miały zdiagnozowanej choroby Parkinsona przy rozpoczęciu terapii.

Działanie uboczne glitazonów

Środki farmakologiczne z grupy glitazonów to najczęściej stosowany rozyglitazon lub pioglitazon. Niestety, nie przepisuje się ich obecnie pacjentów, ponieważ mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne takie jak problemy z sercem czy rozwój nowotworów pęcherza moczowego. Być może dalsze badania pomogą w rozwiązaniu tych problemów i umożliwią efektywne leczenie zarówno cukrzycy jak i Parkinsona

PODZIEL SIĘ: