Zrób pierwszy krok, otwórz usta by pomóc

Zrób pierwszy krok, otwórz usta by pomóc
hush naidoo jade photography z Unsplash

Zarezerwuj kilka minut. Bez bólu, stresu czy strachu. Zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku zajmie Ci chwilę, a możesz podarować komuś szansę na nowe życie. Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Zachorować może każdy z nas, tutaj rządzi równouprawnienie. Nie ma znaczenia nasz wiek, płeć czy pochodzenie. Na szczęście każdy może też pomóc – lekarstwo jest w nas. Dla wielu chorych jedyna szansą na przeżycie jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Im więcej zarejestrowanych, tym większe szanse na uratowanie czyjegoś życia.

Jedynym źródłem krwi i szpiku kostnego jest organizm człowieka. Nie ma innego źródła, nie wyprodukujemy ich nawet w najnowocześniejszych laboratoriach. Dzięki licznym kampaniom społecznym przyzwyczailiśmy się już do tematu krwiodawstwa, wiemy jak wygląda procedura, że nie sprawi nam bólu, a nawet dostaniemy garść czekolad i wolny dzień w pracy. Niestety pobieranie szpiku nadal budzi obawy. Mimo, że jest procedurą nieco bardziej złożoną, nie powinno być kojarzone z bólem czy strachem. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rejestracja w bazie potencjalnych dawców, to pierwszy krok, by uratować komuś życie. – Podobno o człowieku świadczą jego czyny. Od zawsze chciałam zrobić coś dobrego, dlatego pod koniec 2012 roku trafiając na stronę DKMS bez chwili wahania zamówiłam pakiet i zarejestrowałam się. Skoro można komuś pomóc i dać szansę na nowe życie, to czy jest się nad czym zastanawiać… – mówi Monika Antoń, która za pośrednictwem Fundacji DKMS Polska  podarowała szpik 17-latce chorej na białaczkę.

Od czego zależy, czy to właśnie my będziemy mieć szansę, by pomóc? Decyduje o tym układ antygenów HLA, na podstawie którego dopasowuje się dawcę i biorcę. Żeby mogło dojść do przeszczepu dawca i biorca muszą być genetycznym bliźniakami, ich układ antygenów musi być jak najbardziej zgodny. Dopasowanie dawcy i biorcy jest bardzo trudne, bo kombinacji antygenów są miliony. Szczęście mają ci chorzy, którzy znajdą swojego bliźniaka wśród swojego rodzeństwa Niestety ta idealna sytuacja nie zdarza się często i tylko nieco dla ponad 25% pacjentów udaje się znaleźć odpowiedniego rodzinnego dawcę szpiku, dla pozostałych chorych dawców trzeba szukać w bazach potencjalnych, niespokrewnionych dawców. Oczywiście, jeśli oddamy szpik osobie niespokrewnionej, nie przeszkadza to w późniejszym przeszczepie dla kogoś rodziny, o ile zajdzie taka potrzeba.

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?

https://www.youtube.com/watch?v=T7PoWTwStnM

Źródło: Kanał YouTube DKMS Polska  

W Polsce zarejestrowanych jest już ponad 870 tysięcy Dawców komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS Polska  znajduje się ponad 757 tysięcy osób. Na całym świecie jest ich ponad 25 milionów! Jednak ze statystyk wynika, że zaledwie 5 na 100 osób, które zarejestrowały się w bazach, zostaje dawcami w ciągu 10 lat od rejestracji. Znalezienie bliźniaka genetycznego pacjenta jest trudniejsze niż szukanie igły w stogu siana i dla wielu chorych nadal nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować im życie. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy wynosi 1:20 000, a nawet 1: kilku milionów. To sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Szanse rosną, im więcej jest zarejestrowanych potencjalnych dawców.

KOLEJNI DAWCY!W tym roku swoje komórki macierzyste oddało już 789 osób, dzieląc się szansą na życie z chorymi z całego…

Posted by Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych) on 19 październik 2015

Dlatego warto pamiętać, że każdy z nas może mieć swojego genetycznego bliźniaka – osobę o identycznym układzie antygenów HLA, która być może potrzebuje naszej pomocy. Rejestracja jest możliwa drogą internetową – na stronie dkms.pl można zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny – formularz i pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka, potem trzeba tylko wypełnić formularz, pałeczkami pobrać materiał genetyczny do badania i całość odesłać do biura Fundacji. Po około 3-4 miesiącach rejestracja jest zakończona a dawca staje się realną szansą na życie.




PODZIEL SIĘ: