Ciśnieniomierze elektroniczne – jaki będzie najlepszy dla seniora?
Wielu seniorów zmaga się z nadciśnieniem. Z wiekiem ciśnienie tętnicze naturalnie wzrasta i uwypukla wcześniejsze problemy zdrowotne. Niektórych dotyka też problem zbyt niskiego ciśnienia i wszystkich związanych z nim konsekwencji. Zarówno nagły wzrost, jak i spadek ciśnienia mogą zwiastować pogorszenie się stanu zdrowia, dlatego tak istotne jest, by w porę reagować na wszelkie nieprawidłowości. Nieocenioną pomocą są ciśnieniomierze do domowego użytku.
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Ciśnieniomierze można dostać niemal wszędzie – w prawie każdej aptece, sklepach medycznych, od pewnego czasu pojawiają się nawet w supermarketach i dyskontach. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Choć mogłoby wydawać się, że do domowej kontroli ciśnienia wystarczy najprostszy ciśnieniomierz, warto jednak zainwestować w ten sprzęt trochę więcej. Może okazać się, że różnica w dokładności pomiarów będzie znacząca.
Najlepszym wyborem są obecnie ciśnieniomierze elektroniczne zakładane na ramię. Oczywiście nie bez znaczenia jest też producent takiego aparatu. Renomowane marki w tej dziedzinie to między innymi Microlife, Omron i Panasonic. Dobrej jakości ciśnieniomierz posiada certyfikaty medyczne, co oznacza, że spełnia standardy organizacji medycznych i bezpieczeństwa. Niektóre z aparatów są także testowane w badaniach klinicznych – informacja o tym wskazuje, że możemy spodziewać się wiarygodnych i dokładnych wyników.
Udogodnienia dla osób starszych
Istnieją ciśnieniomierze stworzone specjalnie po to, by ułatwić korzystanie z nich seniorom. Maja one większe niż zazwyczaj wyświetlacze albo powiadomienia głosowe o wynikach pomiarów. Zaprojektowano je tak, by ich obsługa była maksymalnie uproszczona. Pewnym ułatwieniem, w które wyposażone są ciśnieniomierze elektroniczne naramienne, jest także samozaciskający się mankiet – ułatwia to jego założenie.
Choć może się wydawać, że wymienione cechy nie mają takiego znaczenia, to jednak znacznie łatwiej pamiętać o codziennej kontroli ciśnienia, kiedy mamy do dyspozycji wygodny i prosty w użyciu aparat, do którego obsługi nie potrzebujemy całego rytuału przygotowań i usilnego wytężania wzroku.
Których ciśnieniomierzy unikać?
Choć wydają się proste w obsłudze i zachęcają cenami, ciśnieniomierze nadgarstkowe nie są polecane przez specjalistów. Zwykle mają one mniejsze i mniej wyraźne wyświetlacze. Testy pokazują też, że uzyskane dzięki nim pomiary znacznie różnią się od tych, które wykonuje się u lekarza lub innymi, profesjonalnymi ciśnieniomierzami. O ile osobom młodszym takie przekłamania mogą nie zrobić większej różnicy, to w przypadku seniorów może to już być groźne.
Wybór ciśnieniomierza nie powinien być podyktowany ceną. Głównym kryterium powinna być jakość wykonania, a tę są w stanie zapewnić jedynie produkty z odpowiednimi certyfikatami. Drugim czynnikiem mogą być dodatkowe funkcje i ułatwienia zaprojektowane z myślą o seniorach właśnie – po to, by korzystanie z aparatu do mierzenia ciśnienia nie było uciążliwością.
Zdrowiewmodzie.pl