Lampka wina wskazana przy cukrzycy?

lampka-wina

Wino to bardzo popularny i lubiany trunek. Jednak czy lampka wina jest wskazana przy cukrzycy?

Cukrzyca

Cukrzyca to poważna choroba, która musi być ciągle kontrolowana. Poziom cukru we krwi jest niezwykle ważny przy tego typu schorzeniu. Cukrzyca może mieć różne postacie. Zarówno typ 1 jak i 2 jest wynikiem nutacji w wielu genach. Na schorzenie chorują także kobiety ciężarne, co jest wynikiem zmian hormonalnych, zachodzących w trakcie ciąży. Leczenie cukrzycy polega na niwelowaniu wszystkich objawów towarzyszących chorobie.

Lampka wina wskazana przy cukrzycy?

Alkohol raczej nie jest kojarzony ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie, często to właśnie przyczyna wielu dolegliwości i poważnych chorób. Diabetycy mogą od czasu do czasu skusić się na odrobinę alkoholu, muszą jednak pamiętać o kilku zasadach. Alkohol taki jak wino zmienia poziom cukru we krwi. Może go zmniejszać i zwiększać. Wahania glukozy nie są korzystne dla chorych, dlatego ważna jest ilość wypijanego wina. Kobiety chorujące na cukrzycę mogą wypić dziennie jedną lampkę wina czyli 200 ml a mężczyźni nawet 300 ml. Nie oznacza to jednak, ze wino jest polecane cukrzykom. Alkohol ma dużo kalorii, więc osoby, które walczą z otyłością powinny całkowicie z niego zrezygnować. Wina nie należy spożywać codziennie. Jeśli nie możemy zrezygnować z lampki do kolacji, po 5 dniach zróbmy przerwę, aby nasza wątroba mogła odpocząć. Wino tak jak inne alkohole utrudnia dostawę cukru do krwi, dlatego nawet kilka godzin po wypiciu lampki wina, jego poziom może być o wiele niższy niż zwykle. Zbyt duża ilość wina może spowodować, ze źle zmierzymy poziom glukozy lub zwyczajnie zapomnimy o danej dawce leku, a to może zakończyć się hipoglikemią lub hiperglikemią. Dla diabetyków wskazane jest czerwone wino wytrawne, które działa korzystnie na pracę serca i wątroby.

Hipoglikemia i hiperglikemia

czerwone-wino

Słodkie czerwone wino oraz białe jest bardzo dobre, ale niestety znacząco podnosi poziom glukozy, powodując hiperglikemię. Alkohol w połączeniu z insuliną i innymi lekami może obniżyć poziom glukozy we krwi. Wtedy mowa o hipoglikemii. Aby zapobiec takim skutkom, po wypiciu wina, zanim położymy się spać warto zjeść sporą ilość węglowodanów. Można także zmienić dawkę insuliny, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: