Palenie papierosów zwiększa ryzyko psychoz?

palenie-papierosow

Wiemy jak szkodliwe dla zdrowia jest palenie papierosów. Powoduje nie tylko raka czy choroby płuc ale również zwiększa ryzyko psychoz.

Papierosy zawierają mnóstwo szkodliwych substancji. Mimo tego, ludzie chętnie po nie sięgają. Nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych tego nałogu.

Palenie papierosów a zaburzenia psychiczne

Liczba palaczy wciąż rośnie. Statystyki są przerażające. Papierosy kojarzone są zwykle z nowotworami i chorobami serca. Angielscy badacze odkryli ich związek z zaburzeniami psychicznymi. W przypadku osób z takimi chorobami psychicznymi jak schizofrenia, palaczami jest bardzo duża grupa. Zważono również specyfikę dwukrotnie wyższej zachorowalności na schizofrenię wśród palaczy papierosów. U takich osób, choroba rozwijała się dużo wcześniej, nawet do roku czasu.

Szkodliwy nałóg

palenie-papierosow

Badacze myśleli, że palenie papierosów pomaga pacjentom, w niwelowaniu objawów choroby takich jak stres, halucynacje i skutki uboczne zażywanych leków. Współczesne badania wskazują jednak na szkodliwy wpływ nikotyny na ryzyko rozwoju psychoz, w tym schizofrenii. Palenie papierosów jest jednym z czynników, ale duże znaczenie ma także wpływ dziedziczonych genów. Podczas palenia tytoniu wydzielana zostaje dopamina. Substancja ta, jest mózgowym neuroprzekaźnikiem, który sprzyja powstawaniu wszelkich psychoz. Szczegółowe badania i dalsze obserwacje tego problemu pozwolą na bardziej konkretne wnioski w przyszłości.

Nałogi na ogół są bardzo szkodliwe. Palenie papierosów znacząco wpływa na zdrowie całego organizmu i nasz wygląd. Jak twierdzą badacze, może również niekorzystnie działać na zdrowie psychiczne, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W trosce o swoje bezpieczeństwo, pamiętajmy o skutkach, jakie niesie ze sobą palenie papierosów.

PODZIEL SIĘ: