Nordic Walking – spacer z kijami

Kiedy za oknem panuje ładna pogoda lubisz spacerować, choć czasami twoje dotychczasowe  trasy wydają się nużące? Zmień to! Zauważyłaś pewnie w parku lub za miastem osoby maszerujące z kijami podobnymi do narciarskich i kusi Cię, aby również spróbować takiej formy wysiłku fizycznego?

Zatem spróbuj! Nordic walking, bo tak nazywa się ten sport – zdobył ogromną popularność ze względu na swoją przystępność oraz wpływ poprawę krążenia, zwiększenie zakresu pracy aparatu ruchu, przynoszenie ulgi w bólach mięśniowo-stawowych, uregulowanie pracy układu trawiennego, zwiększenie wydolności płuc oraz wzmocnienie odporności całego organizmu!

Dołącz do maszerujących

Nordic walking nie polega na zwyczajnym spacerze oraz podpieraniu się kijami w dowolny sposób. Choć jest przeznaczony dla osób w każdym wieku to opiera jest na specjalnej technice, którą należy przyswoić aby uzyskać upragnione efekty. Jak zatem nauczyć się poprawnie maszerować z kijami?

Najlepiej byłoby gdybyśmy dołączyły do grupy koleżanek, które być może spotykają się w parku by poćwiczyć. Wytłumaczą nam one w jaki sposób powinien odbywać się trening. Jeśli nie znamy nikogo takiego, porozglądajmy się w księgarni za jakąś ciekawą publikacją dotyczącą tej tematyki lub skonsultujmy się z profesjonalnym instruktorem. Taką osobę z pewnością znajdziemy w każdym szanującym się klubie fitness.

Podstawy nordic walkingu w pigułce

Najistotniejszym elementem treningu jest postawa. Powinnaś mieć wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch oraz łokcie zgięte luźno pod kątem 90 stopni. Podczas chodzenia ważna jest  rotacja ramion i bioder oraz krok, który powinien cechować się sprężystością. Ciało utrzymane w takiej pozycji jest mniej podatne na różnego rodzaju kontuzje.

Sam marsz opiera się na metodzie wahadła. Jeśli stawiamy do przodu lewą nogę, jednocześnie unosimy prawą rękę – i tak na zmianę. Na początku synchronizacja ciała sprawia trochę kłopotów, jednak po kilku treningach nasze ciało pracuje automatycznie. Kroki zawsze stawiamy zaczynając od pięty, a wybijamy się z palców.

Ważna jest również praca rąk. Dłoń podczas przenoszenia kija przed siebie powinna być zaciśnięta na kijku. Tuż po jego postawieniu na ziemi przed sobą należy rozluźnić uchwyt.  Pamiętaj, że cała zabawa polega na „odpychaniu” się od podłoża, tak jak robią to narciarze. Zauważ, że im mocniej będziesz się odpychać, tym bardziej tempo marszu będzie wzrastać. Na początku jednak zwróć uwagę na to, aby niepotrzebnie się nie forsować. Musisz poczuć, że twoje mięsnie pracują, aczkolwiek rób to z głową.

Niezbędny sprzęt

Do uprawiania nordic walkingu potrzebny jest wygodny strój, buty oraz oczywiście odpowiednie kije ze specjalnie przymocowaną do nich „rękawiczką”, w którą wkładamy dłoń. Dzięki temu nie będą nam one wypadać. Kije przystosowane są do różnych typów nawierzchni dzięki wymiennym końcówkom dołączanym przez producentów, które gwarantują odpowiednią przyczepność do podłoża. Marsz na skraju lasu, łąki, drodze gruntowej czy asfalcie nie będzie więc sprawiać trudności.

 

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: