Jak poprawić swoją koncentrację?

Jak poprawić swoją koncentrację
Avel Chuklanov z Unsplash

Każdemu z nas zdarzyło się być na jakimś wykładzie, czy czytać jakąś książkę i nic z tego nie pamiętać. Potok myśli, podczas czynności, która nie do końca nas ciekawi sprawia, że nie potrafimy się na niczym skupić. Takie sytuacje nie ułatwiają życia i wymagają dodatkowego nakładu pracy.

Nie tylko atrakcyjność czynności, jaką wykonujemy, decyduje o skuteczności naszego skupienia. Czasem mamy na głowie masę problemów i innych rzeczy, które odbierają nam energię, jesteśmy ciągle niewyspani, brakuje nam witamin. Ważne, żeby zanim postanowimy poprawić naszą koncentrację, znaleźć przyczynę, czemu musimy to robić.

Trening uważności

Z pewnością koncentracji można się nauczyć. Istnieje wiele technik, ćwiczeń, które pomogą nam skupić uwagę na jednej rzeczy. Dzięki temu będziemy mieli lepszą pamięć, szybciej będziemy się uczyć, efektywniej pracować, a w rezultacie będziemy lepiej siebie oceniać i zarabiać więcej pieniędzy. Brzmi cudnie, prawda? Te ćwiczenia to nic nadzwyczajnego – to np. wizualizacja czy pisanie streszczeń, notatek.

Unikaj rozpraszaczy

Dystraktory, prościej rozpraszacze, skutecznie odwracają naszą uwagę od podstawowej czynności. Dlatego przed rozpoczęciem wykładu, spotkania czy czytania należy wyłączyć telefon, telewizor, usunąć źródła hałasu i ściszyć muzykę. Przegryzki i kręcący się ludzie po pomieszczeniu, w którym próbujemy się skupić, także nie są pomocni. Należy również unikać robienia kilku rzeczy jednocześnie. Taki system sprawdza się tylko w kuchni stosowany przez kucharzy z doświadczeniem.

Dieta i aktywność fizyczna

Sposób odżywiania i odpowiednia dawka ruchu to rzeczy, które mają wpływ na każdy proces przebiegający w organizmie człowieka. Prawidłowa dieta zapewni wszystkie substancje potrzebne do prawidłowej pracy mózgu, a ruch poprawi naszą koordynację, szybkość reakcji i co przy tym idzie kojarzenia oraz wspomoże naszą motywację. Koncentrację przy dużym natłoku pracy można wspomóc preparatami takimi jak Lecytyna 1200, Żeń-szeń, Sesja.

PODZIEL SIĘ: