Rak szyjki macicy – nowotwór, który może zaatakować w każdym wieku

rak-szyjki-macicy

Choroby nowotworowe dotykają coraz większą liczbę osób w różnym wieku. Jednym z nich jest rak szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to bardzo niebezpieczny nowotwór. Może zaatakować kobiety młode jak i te nieco starsze. Często jest jednak diagnozowany zbyt późno.

Rak szyjki macicy

Jest to drugi na świecie nowotwór atakujący kobiety. Niestety jest także jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Rozwija się w obrębie szyjki macicy. Uszkodzone komórki zostają zarażone groźnym wirusem HPV, który powoduje, że zaczynają się bardzo szybko dzielić. W miejscu ich nagromadzenia może powstać guz, uszkadzając nasze tkanki.

Przyczyny nowotworu

Uwarunkowania genetyczne nie mają wpływu na rozwój raka szyjki macicy. Jego przyczyną jest zakażenie wirusem HPV. Niekontrolowany podział komórkowy prowadzi do szybkich zmian nowotworowych, zachodzących w organizmie.

Objawy choroby

Objawy nowotworu nie są widoczne w początkowych jego stadiach. Utrudnia to szybkie rozpoznanie choroby nowotworowej. Do charakterystycznych symptomów raka szyjki macicy należy krwawienie pomiędzy miesiączkami, po stosunku czy po menopauzie. Towarzyszyć temu może również ból w podbrzuszu oraz podczas stosunku seksualnego. Regularne wizyty u ginekologa i badania cytologiczne uchronią przed zbyt późnym wykryciem zmian nowotworowych.

Cytologia

kobieta

Cytologia to bardzo ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta. Bezpłatne badania cytologiczne są dostępne dla kobiet od 25 do 59 lat. Takie badanie powinno się profilaktycznie wykonywać co roku. Niestety bardzo mało kobiet korzysta z takiej możliwości, jaką daje służba zdrowia.

Rak nie musi być wyrokiem dla młodych i starszych kobiet. Wykryty w odpowiednim czasie jest wyleczalny. Bezpłatna cytologia i programy profilaktyczne są tworzone po to, aby każda kobieta pamiętała o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Należy więc korzystać z możliwości badań oraz zawsze prawidłowo dbać o siebie.

PODZIEL SIĘ: