Samotne Święta

Święta

Święta Bożego Narodzenia to czas, który na ogół spędzamy wśród rodziny i bliskich znajomych. Nie wszyscy spędzą je jednak w gronie najbliższych.

Perspektywa samotności

Z reguły obawiamy się samotności. Nie każdy wybiera życie w pojedynkę. Większość z nas szuka kogoś, z kim spędzi resztę swojego życia, z kim będzie dzieli wszystkie smutki i radości. Perspektywa samotności nie jest kolorowa. Raźniej się żyje we dwoje, czy wśród bliskich nam osób. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile jest samotnych osób wokół nas. Być może ktoś z naszych sąsiadów, mieszkających tuż za ścianą czy po drugiej stronie ulicy, spędza samotne i długie godziny każdego dnia.

Samotne Święta

Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy z rodziną. Przyjeżdżamy z różnych stron kraju czy z zakątków całego świata, aby móc te kilka dni pobyć z tymi, których kochamy, których być może dawno nie widzieliśmy. Wspólnie zasiadamy do stołu, kolędujemy i cieszymy się wzajemną obecnością. Nie każdego radują nadchodzące Święta. Niektórzy spędzą je samotnie. Na stole nie będzie pewnie 12 potraw. Pojawi się jedno nakrycie a wraz z nim smutek i pustka. Myśl o tym, że obok nas świętują całe rodziny a my znowu pozostaliśmy sami w ten szczególny czas, może przyprawić nas o wielki żal i przygnębienie. Są osoby, które nie mają już nikogo z rodziny lub bliscy mieszkają gdzieś daleko. Są także ci, którzy nie posiadają przyjaciół a ich jedynym towarzyszem jest wierny pies czy kot. Być może oni także pragną zasiąść wokół gwarnego stołu, przy uśmiechniętych ludziach. Oni również mają serca, tylko brakuje im kogoś, kto ich pokocha, pobędzie z nimi.

Święta z rodziną

Boże Narodzenie

Niezwykle mocny przekaz na temat samotności w Święta pojawił się w tegorocznej kampanii reklamowej sieci niemieckich supermarketów. Reklama , która pojawił się w sieci wraz z początkiem grudnia, przedstawia starszego pana, którego dzieci informują, że nie przyjadą na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, co niezwykle go zasmuca. Następnie widzimy momenty, kiedy jego dorosłe dzieci otrzymują informację o jego śmierci. Pogrążeni w żalu i smutku przybywają właśnie w Święta, aby wspólnie pożegnać ojca. Po wejściu do domu zastają pięknie udekorowany stół, ogromną choinkę i wyłaniającego się z kuchni starszego pana, który stwierdza, że tylko w ten sposób mógł ich ściągnąć do siebie na Święta. To poruszająca historia, która ma nam uświadomić, żebyśmy nie tracili czasu, byśmy korzystali z każdej chwili z bliskimi. Boże Narodzenie to piękny czas, kiedy potrzebujemy bliskości drugiego człowieka. Starszy pan z reklamy musiał użyć podstępu, aby nakłonić rodzinę do przyjazdu. Wyciągnijmy więc wnioski i zastanówmy się przez chwilę nad swoją rodziną, nad tym czy ktoś z naszych bliskich nie zostaje sam na Święta. Najcenniejszym prezentem jest obecność ukochanych osób, pamiętajmy o tym nie tylko w okresie świątecznym, ale każdego dnia.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: