Taniec dobry na wszystko
Dbanie o zdrowie często kojarzy nam się z procesem kosztownym. Zwłaszcza dla osób na rencie czy emeryturze może być to problemem. Tymczasem ani aktywność fizyczna ani zdrowe odżywianie nie kosztują wiele. Z kolei badania okresowe – trzeci filar profilaktyki – również są przeprowadzane w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej. Można zatem poprawić kondycję swojego organizmu już dziś, sięgając po sposoby tanie. Najlepiej zacząć od…diety.
Już Hipokrates twierdził : „Niech pożywienie będzie wam lekarstwem, a lekarstwo – pożywieniem”. Współczesna dietetyka potwierdza jego słowa, czyniąc z żywności doskonały element profilaktyki jak i terapii schorzeń.
To w pożywieniu znajdujemy ważne dla funkcjonowania organizmu substancje – witaminy, mikroelementy, minerały, a przede wszystkim białko, węglowodany złożone i zdrowe, nienasycone tłuszcze. Zdrowa dieta nie musi być wcale kosztowna. Produkty pełnoziarniste – doskonałe źródło błonnika i złożonych węglowodanów – to m.in. kasze, brązowy ryż, zboża, otręby czy płatki owsiane – ogólnodostępne i niedrogie. Witaminy nalepiej przyjmować pod postacią owoców i warzyw. Opłaca się kupować te sezonowe, które nie tylko nie są drogie, ale również zdrowsze.
Warto zrezygnować z kupowania produktów gotowych – nie dość, że zawierają mnósto szkodliwej soli, konserwantów i wzmacniaczy smaku, to zazwyczaj ich ceny są wyższe, niż w wypadku naturalnych składników. To nieprawda, że źródłem białka musi być mięso – można je przyjmować również w postaci ryb, fasoli, soczewicy. Nieocenionym składnikiem diety (zwłaszcza seniora) jest również nabiał. A przetwory mleczne nie są przecież drogie. Dodatkowo pomagają uzupełniać poziom wapnia w organizmie, którego ubytki z czasem mogą grozić schorzeniami kości. Kwasy tłuszczowe omega 3 – zalecane w diecie jako zdrowe dla serca i obniżające cholesterol – można znaleźć także w tańszych rybach morskich (jak np. makrele, śledzie, sardynki), a także w siemieniu lnianym. Osoby starsze powinny również dbać o odpowiedni poziom witaminy E w organizmie (obecnej w pestkach dyni czy słonecznika) – wspomaga ona pamięć i pozwala na opóźnienie rozwoju choroby Alzheimera. Tanim i dobrym sposobem na zachowanie sprawnego ciała i umysłu jest również regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Bez względu na stan portfela czy wiek nie powinniśmy jednak zapominać, że zdrowie to wartość nadrzędna.