Najlepsze ćwiczenia dla osób starszych w domu

ćwiczenia dla osób starszych w domu
Zdjęcie autorstwa Ryutaro Tsukata z Pexels

Regularna aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku lecz zdecydowanie łatwiej zadbać o nią osobom będącym w pierwszej połowie swojego życia- tak przynajmniej głosi pewien stereotyp. Tymczasem odpowiednia dawka ruchu powinna być obowiązkowym elementem dnia każdego człowieka, a osobom starszym jest o tyle łatwiej, gdyż mają więcej wolnego czasu, który mogą poświęcić na codzienne ćwiczenia. W dużej mierze jest to bowiem wyznacznik zdrowia, sprawności, komfortu i ogólnego samopoczucia.

Nie bez powodu tak dużo mówi się o aktywności osób w podeszłym wieku. Tematyce tej dedykowanych jest wiele programów profilaktycznych, do aktywności zachęcają także lekarze czy fizjoterapeuci. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza teraz, gdy ze względu na obowiązujące obostrzenia czy zalecenia, seniorzy pozostają w domach. A tymczasem brak odpowiedniej dawki ruchu może bardzo szybko powodować groźne dla zdrowia a nawet życia konsekwencje. Warto więc ćwiczyć w domu każdego dnia. Podpowiadamy o czym należy pamiętać przystępując do ćwiczeń oraz przedstawiamy zestaw najlepszych ćwiczeń dla osób starszych w domu.

Ćwiczenia dla osoby starszej – jak zacząć?

Przede wszystkim trzeba mieć pewność, że niema żadnych przeciwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiałyby wykonywanie danych ćwiczeń. Obowiązkowo należy więc skonsultować się z lekarzem. Osoby starsze zazwyczaj dość często korzystają z wizyt u specjalistów, dlatego podczas którejś z nich śmiało można podpytać o tą kwestię.  Jeśli dostaniemy zielone światło, należy zadbać o odpowiedni strój sportowy i wygodne obuwie.

Drabinki gimnastyczne do ćwiczeń w domu – https://benchk.com/

Należy także wyznaczyć sobie przestrzeń na codzienną aktywność oraz uposażyć w podstawowy sprzęt do ćwiczeń. W sieci znaleźć można wiele instruktaży domowych ćwiczeń dla osób starszych z wykorzystaniem tego, co znajdziemy w każdym domu- ławki czy krzesła. Pamiętajmy jednak, że takie przedmioty nie są podstawą do bezpiecznego wykonywania ćwiczeń. Bardzo łatwo z nimi o kontuzję lub nawet o poważniejsze przyczyny zdrowotne. Należy więc korzystać wyłącznie z bezpiecznego, certyfikowanego sprzętu, który będzie należycie spełniał swoje funkcje.

Do ćwiczeń możemy użyć piłki rehabilitacyjnej lub schodka do ćwiczeń, jednak dają one ograniczone pole manewru odnośnie zakresu ćwiczeń. Jednym z najlepszych narzędzi służących do codziennej aktywności dla osoby starszej jest drabinka gimnastyczna. Pozwala ona bowiem na wykonywanie ćwiczeń odpowiedzialnych za wszystkie partie ciała człowieka, jest w pełni bezpieczna oraz zajmuje mało miejsca, przez co zmieści się nawet w niewielkim mieszkaniu. Warto zaznaczyć, że czołowym producentem drabinek gimnastycznych jest firma BenchK. Drabinka gimnastyczna BenchK to bowiem coś więcej niż tylko sprzęt, to prawdziwy mebel sportowy, który oprócz swoich podstawowych funkcji, dzięki niezwykłej precyzji wykonania oraz możliwości wyboru spośród wielu modeli sprawia, że stanie się elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Drabinka BenchK jest niezwykle stabilna, komfortowa, bezpieczna, łatwa w montażu oraz zajmuje niewiele miejsca.

Wracając do obowiązkowych punktów przedtreningowych- każdy z nich należy poprzedzić odpowiednią rozgrzewką aby ustrzec się od wszelkich kontuzji oraz umożliwić sobie swobodę wykonywania ćwiczeń właściwych. Podczas ćwiczeń należy pić dużo wody oraz wykonywać ćwiczenia bez nadmiernego przeciążenia- granicą będzie odczucie choćby najmniejszego bólu.

 

Drabinki gimnastyczne BenchK

 

Zestaw ćwiczeń w domu – drabinka gimnastyczna dla osób starszych

Nasz zestaw ćwiczeń obejmuje te ćwiczenia, które należy wykonać z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej, jako podstawowego sprzętu do codziennego treningu osoby starszej. Oczywiście należy pamiętać, że wariantów ćwiczeń jest ogromna ilość, my zaś podajemy tylko te przykładowe.

Pierwsze ćwiczenie wpływa pozytywnie na wzmocnienie mięśni ud i jest nim odwodzenie nogi w bok. Należy stanąć przodem, tuż przy drabince i chwycić oburącz szczebel na wysokości klatki piersiowej. Następnie należy naprzemiennie podnosić wyprostowaną w kolanie nogę w bok, na możliwie najwyższą wysokość, po czym opuszczać ją z powrotem. Ważne jest tu zachowanie prostej sylwetki. Ćwiczenie wykonujemy po kilka razy na jedną a następnie na drugą nogę.

Drugie ćwiczenie oddziałuje na prawidłową równowagę. Należy stanąć przodem do drabinki a następnie wchodzić na poszczególne jej szczeble, trzymając się zasady, iż zawsze naprzemiennie noga lewa i ręka prawa oraz noga prawa i ręka lewa dotykać muszą szczebli drabinki. Gdy wejdziemy na szczyt, w identyczny sposób schodzimy na dół. Zdecydowanie łatwiejszą wersją tego ćwiczenia jest stanie przodem do drabinki, uchwycenie szczebla na wysokości klatki piersiowej po czym naprzemienne, powolne stawianie stopy na wysokości drugiego lub trzeciego stopnia, licząc od spodu.

Trzecim ćwiczeniem jest tzw. siad zawieszony. Należy usiąść na macie lub materacu gimnastycznym przodem do drabinki, stopami zahaczyć za najniższy szczebel tak, by nogi były ugięte w kolanach. Ćwiczenie polega na powolnym odchylaniu się do tyłu do momentu wyczucia napięcia mięśni brzucha, po czym chwilowe utrzymanie takiej pozycji. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie brzucha oraz pleców.

To tylko przykładowe ćwiczenia które każda osoba starsza może śmiało wykonywać w domu, wykorzystując przy tym sprzęt sportowy, jakim jest drabinka gimnastyczna. Szczególnie teraz warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, by móc na długo cieszyć się sprawnością oraz dobrym samopoczuciem.

PODZIEL SIĘ: