Czy samotność jest taka straszna?

Samotność, wcale nie taka straszna

Dzieci mieszkają kilkaset kilometrów od domu rodzinnego i odwiedzają Cię stosunkowo rzadko, zaś ukochana połówka odeszła do lepszego świata kilka lat temu. W końcu otrząsnęłaś się z nieprzyjemnych doświadczeń i zrozumiałaś, że życie toczy się dalej.


Kiedy zostajemy sami w opustoszałym mieszkaniu, nagle odczuwamy trudna do opisania pustkę, która towarzyszyć nam może przez kilka dobrych miesięcy, a czasami nawet przez resztę życia. Jednak samotni nie pozostajemy nigdy. Wszak zawsze otaczają i otaczać nas będą ludzie. Samotnymi stajemy się na własne życzenie – odcinając się od świata rzeczywistego oraz uciekając w świat mglistych wspomnień. Bowiem samotność to stan duszy.

Społeczeństwo

Człowiek jest istotą społeczną i fakt ten naukowcy potwierdzili już dawno temu. Jesteśmy stworzeniami stadnymi – szanse na przetrwanie oraz funkcjonowanie gwarantuje nam uczestnictwo w życiu grupy do jakiej przynależymy. Nie narzekaj więc, że dzieci zbyt rzadko Cię odwiedzają. Z pewnością robią to zawsze, kiedy mają ku temu sposobność. Pamiętaj, że mają one już swoje własne rodziny, o które muszą się troszczyć oraz chodzić do pracy. Ty lata aktywności zawodowej masz już dawno za sobą. Tak więc długie przebywanie na emeryturze może sprawić,  że zapomnisz o tym jak niewiele czasu mamy dla siebie i rodziny jeśli podejmujemy pracę zarobkową.

Jeśli jednak czujesz się z tego powodu osamotniona – dlaczego nie spotykasz się z przyjaciółmi w swoim wieku? Wszak w okolicy z pewnością ktoś taki się znajdzie. W dwójkę, a nawet i większą grupą – zawsze raźniej. Łączy was w końcu doświadczenie, prawdopodobnie podobny pogląd na świat, a może nawet i zainteresowania! W godzinach okołopołudniowych można spotkać wiele starszych osób spacerujących po parku lub wypoczywających na pobliskich ławeczkach. Wystarczy przełamać nieśmiałość, przysiąść się i zacząć rozmowę! Potem będzie już z górki.

Załóż Klub Seniora

W wielu miastach funkcjonują Uniwersytety Trzeciego Wieku, w których osoby dojrzałe mogą np. nauczyć się obsługi komputera lub nabyć umiejętność władania jakimś językiem. Nawet w małych wioskach panie i panowie spotykają się w remizach i zajmują wspólnym wyplataniem koszy wiklinowych, popijając kawę i prowadząc długie rozmowy, aż do późnych godzin wieczornych.
Jeśli jednak w twojej okolicy nie istnieje nawet jedno koło, które zrzeszałoby osoby w podeszłym wieku – sama takie stwórz! Nie musi być ono na początek organizacją posiadającą szerokie spectrum działalności. Ot, po porostu spotykajcie się na wspólnych spacerach, wizytach w bibliotece czy nawet na zwykłej herbacie.

Nie miej pretensji do świata

Nadal twierdzisz, że masz za dużo wolnego czasu i nie masz co ze sobą zrobić? Może warto przypomnieć sobie o dawno porzuconych pasjach lub marzeniach? Wróć do nich! Jeśli uwielbiałaś szydełkowanie, zaprojektuj coś pięknego i spróbuj sprzedać. Rękodzieło jest teraz bardzo cenione. Jeśli chciałaś władać językiem hiszpańskim, by móc rozumieć o czym dyskutują bohaterowie telenowel, zdecyduj się na zakup podręcznika, dzięki któremu poznasz podstawy tego wspaniałego języka. A może kochałaś malowanie, grę na flecie, gitarze? Może chciałaś zwiedzić Lwów lub Wiedeń? Właśnie teraz jest na to czas!

Pewna mądrość głosi, że samotni jesteśmy wtedy, kiedy nikt nie gości w naszym sercu. Skoro jednak posiadamy grono osób które kochany, cenimy i lubimy – powinniśmy wiedzieć, że samotność nigdy nam nie grozi.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: