Babcia na pełen etat – jak bawić się z wnukiem?
Młodzi rodzice często dochodzą do wniosku, że najlepszą opiekunką dla ich dziecka będzie babcia. Niekiedy dzieje się tak ze względów finansowych, nie każdy bowiem może sobie pozwolić na wynajęcie niani, a lista oczekujących na przyjęcie do żłobka jest niezwykle długa. Jednak jest też inny, o wiele ważniejszy aspekt – rodzice powierzają swój skarb komuś, komu ufają. A że sama opieka to nie wszystko, podpowiemy, jak bawić się z wnukami w różnym wieku.
Jak bawić się z niemowlakiem?
Bywa, że mama musi lub chce bardzo szybko wrócić do pracy i pod opieką babci zostaje malutkie dziecko. I choć jest sporo wspólnych zabaw w gry typu „kosi kosi łapci” lub „sroczka kaszkę warzyła”, warto zaopatrzyć się w pewne pomoce naukowe. Doskonałym przykładem będzie mata edukacyjna, która przykuje uwagę dziecka na czas potrzebny do tego, by babcia mogła podgrzać zupkę lub skorzystać z toalety. Jest to również świetne narzędzie rozwijające funkcje poznawcze maluszka. Taka mata edukacyjna, wyposażona w różnorodne rozwijające zabawki, jest dostępna m.in. na Merlin.pl.
Jak bawić się z przedszkolakiem?
Jeśli maluch nie chodzi do przedszkola, zadanie babci jest o wiele trudniejsze. W tym okresie nie jest ważna już jedynie opieka, ale również nauka i dbanie o prawidłowy rozwój dziecka. Warto wprowadzić edukacyjne gry i zabawy, których celem jest doskonalenie umiejętności manualnych, logicznego myślenia, rozwój psychoruchowy oraz nauka literek i cyferek.
Jeżeli babcia jedynie odbiera wnuka z przedszkola, wówczas do powrotu rodziców można zabawić się w dom. Frajdą dla dziecka będzie wspólne gotowanie obiadu lub pieczenie ciasta.
Jak bawić się z młodym uczniem?
Im dziecko starsze, tym więcej możemy mu zaproponować gier i zabaw, które nie wymagają od babci (lub dziadka) znakomitej kondycji. Pierwszo- czy drugoklasistę można zainteresować grą w karty, warcaby lub nawet szachy, a jeśli nie boimy się drobnego bałaganu, zarządźmy na przykład lepienie figurek z masy solnej. Zabawy te niosą ze sobą takie korzyści jak: ćwiczenie logicznego myślenia, koncentracji, wnioskowania i przewidywania (gra w karty lub szachy), poprawianie zdolności manualnych (różne wylepianki i wycinanki) oraz, co nie mniej ważne, ograniczenie czasu spędzanego przez młodego człowieka przed telewizorem lub komputerem.