Pikantne potrawy receptą na długowieczność?

Od wieków poszukujemy złotego środka, które zapewni nam długie i zdrowe życie. Czy pikantne potrawy mogą być receptą na długowieczność?

Pikantne potrawy receptą na długie życie

Naukowcy z różnych stron świata postanowili odnaleźć receptę na długowieczność. Przeprowadzili badania na temat wpływu pikantnego jedzenia, na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego zgonu. Zebrano dane osób w różnym wieku, wykluczono chorych i obserwowano ich przez okres 7 lat. Pod szczególną uwagę wzięto diety grupy badawczej. Badania wykazały, że kobiety, które spożywały pikantne potrawy do dwóch razy w ciągu tygodnia, miały o 10 % niższe ryzyko zgonu niż osoby jedzące je rzadziej. U tych, którzy jedli ostre dania trzy razy w tygodniu lub codziennie, ryzyko było o 14% mniejsze. Zdecydowanie silniejsza zależność wystąpiła u osób niepijących alkoholu. Na chwilę obecną niezbędne są dodatkowe badania, które całkowicie potwierdzą skuteczność takiej diety, zanim będzie ona zalecana jako przepis na długowieczność.

Papryczka chili i inne ostre przyprawy

chili

Papryczki chili zawierają substancję o nazwie kapsaicyna. Ma ona właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które obniżają ryzyko chorób nowotworowych i powszechnej otyłości. Jedzenie potraw, z dodatkiem pikantnych przypraw, korzystnie wpływa na zdrowie, przede wszystkim układu oddechowego oraz serca. Świeże lub suszone chili to jedne z najbardziej popularnych, ostrych dodatków, używanych na całym świecie. Równie popularne są przyprawy stosowane w kuchni japońskiej, Wasabi, sos sojowy czy olej sezamowy nie tylko wzmacniają smak wielu potraw, ale korzystnie działają na nasze zdrowie. To bogate źródło witamin i innych składników odżywczych. Wasabi zawiera polifenole i oczyszcza organizm z toksyn. Sos sojowy jest zaś bogaty w przeciwutleniacze. Zaś olej sezamowy ma w składzie witaminę E oraz K, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Być może to właśnie klucz do długowieczności, który Japończycy skutecznie stosują. Dlatego warto wprowadzić te przyprawy do diety i  przygotowywać z ich dodatkiem  ulubione potrawy.

Ostre potrawy przyśpieszają pracę metabolizmu, pomagając w spalaniu kalorii. Spożywanie pikantnych potraw może okazać się skuteczną receptą na długie lata zdrowego życia. Pozostaje zatem czekać na dodatkowe badania naukowców i opracowanie najlepszego środka, który zawalczy z mijającym czasem.

PODZIEL SIĘ: