Groźne złamania
Im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko wszelkich złamań. Każdy upadek może zakończyć się groźnym złamaniem, dlatego wiedza na ich temat jest szczególnie ważna.
Złamania kości
Jednym z najgroźniejszych złamań u osób starszych jest złamanie szyjki kości udowej. Prowadzi do zniekształcenia biodra, uniemożliwiając sprawne poruszanie się. To bolesne uszkodzenie kości, które wiąże się z ryzykiem różnych powikłań zdrowotnych. Najbardziej narażone na taki rodzaj złamań są kobiety. Oczywiście każde uszkodzenie – czy to ręki czy nogi bywa niebezpieczne. W wieku starszym kości trudniej się zrastają, co wymaga dłuższego czasu i okresu rehabilitacji.
Zwykły upadek
Przewrócenie się, z pozoru niegroźny upadek czy uraz może nie wywołać ostrego bólu czy niepokojących objawów. Dlatego osoby często bagatelizują takie zdarzenia, nie udając się w porę do lekarza. Fakt, że nie zaobserwowaliśmy spuchnięcia czy widocznego złamania, nie oznacza, ze kości są wciąż całe. Odpowiednie badanie to zweryfikuje, dlatego nie należy unikać wizyty u lekarza.
Objawy złamań
Objawy złamań i innych uszkodzeń kości mogą być różne. Do najczęstszych zaliczane są obrzmienia, opuchlizna, problemy ze zginaniem, zniekształcenia kończyn czy ból przy ich dotykaniu. Niektóre ze złamań mogą być skutkiem osteoporozy, choroby, która często dotyka układ kostny osób starszych.
Leczenie złamań
Niektóre z poważnych złamań, takich jak kości szyjki udowej, wymagają leczenia operacyjnego i wszczepienia endoprotezy. W przypadku złamania ręki lub innych części ciała z reguły stosuje się gips. Wszystko zależy od stopnia danego urazu. Każde złamanie wymaga rehabilitacji. Bez właściwych ćwiczeń nie powrócimy do pełnej sprawności. Rehabilitację rozpoczyna się jak najwcześniej. Odpowiedni plan ćwiczeń pozwoli na lepsze poruszanie się i tym samym bardziej komfortowe funkcjonowanie każdego dnia. Gimnastykę można wykonywać w specjalnych salach rehabilitacyjnych a także w domu. Lekarz zleca właściwe zabiegi, które wykonuje rehabilitant. Nawet po poprawnym zagojeniu się złamania należy skorzystać z możliwości ćwiczeń.
Zapobieganie
Zapobieganie złamaniom jest niezwykle istotne. Odpowiednia dieta i suplementacja jest w stanie wzmocnić nasze kości i uchronić je przed wszelkimi uszkodzeniami. W diecie ważna jest witamina D, którą znajdziemy w nabiale oraz wapń. Zmiana nawyków żywieniowych może zwiększyć zasoby mineralne kości. Oprócz diety, liczy się także aktywność fizyczna, Ruch to podstawa w utrzymaniu sprawnych kości i stawów, dlatego zamiast siedzieć na kanapie, lepiej wybrać się na spacer lub pojeździć na rowerze. Wszelkie używki takie jak alkohol czy papierosy hamują wchłanianie wapnia, dlatego dla własnego zdrowia należy z nich jak najszybciej zrezygnować.
Katarzyna Antos