Jak oczyścić swoje zatoki

Jak oczyścić swoje zatoki
Bermix Studio z Unsplash

Jakie zadanie w naszym organizmie mają zatoki? Ile ich mamy? Tego nikt nie mówi. Słyszymy natomiast ciągle o zapaleniu zatok, o zawalonych zatokach i o bólu głowy przez zatoki. Wydawać by się mogło, że mamy je po to, by dodawały nam przykrych dolegliwości.

Skoro zatoki w są w organizmie, a dokładniej w czaszce, to chyba mają one jednak jakieś pożyteczne funkcje. Jakie? Otóż domniemane do tej pory przypisywane im zadania to ogrzewanie i nawilżanie powietrza, udział w odbieraniu zapachów, ochrona głowy przed urazami, udział w odbieraniu mowy innych ludzi. Jako że mamy zatoki szczękowe, czołowe, i klinowe – wszystkie zlokalizowane blisko nosa, funkcje wydają się jak najbardziej prawdopodobne. Zatoki to tak naprawdę fragmenty błony śluzowej połączonej z błoną śluzową nosa, które wgłębiają się w różne zakamarki twarzoczaszki i są wypełnione powietrzem.

Najczęstsze problemy z zatokami

Przyczyną większości problemów z zatokami jest przewlekła infekcja noso-gardła, która rozprzestrzeniła się na zatoki. Infekcje zatok dzielimy na wirusowe i bakteryjne, na ostre i przewlekłe. Objawami zapalenia zatok jest wydzielina z nosa, bóle głowy, nadwrażliwość twarzy na dotyk i ucisk, niedrożność nosa, podwyższona temperatura ciała i zaburzenia węchu. Zatoki są narażone także na powstawanie polipów. Są to narośla na błonie śluzowej, które również utrudniają oddychanie.

Jakie badania wykonać i jak leczyć zatoki

Kiedy podejrzewamy u siebie chorobę zatok, powinniśmy wybrać się do lekarza w celu wykonania badania laryngologicznego, rinoskopii lub nawet tomografii komputerowej. Można również pobrać wydzielinę z zatok na badania, jeżeli istnieje podejrzenie zakażenia bakteryjnego. W zależności od wyników badań lekarz może zalecić antybiotykoterapię lub oczyszczanie zatok. Oczyszczać zatoki można poprzez inhalację, irygacje. Doskonale sprawdzi się w tym inhalator microlife, Novamed lub Doz. Leczenie zatok najlepiej jednak rozpocząć od wizyty u specjalisty, ponieważ im później wdrożymy trafne leczenie, tym trudniej będzie wyleczyć zatoki.

PODZIEL SIĘ: