Koronawirus a higiena rąk, co warto wiedzieć?

Koronawirus a higiena rąk
Matthew Tkocz z Unsplash

Kiedy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach, mało kto spodziewał się tego, jak rozwinęła się sytuacja. Obecnie w naszym kraju zarażonych jest już kilkadziesiąt osób. Dalsze rozpowszechnienie choroby może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji nie tylko zdrowotnych, ale również dla sytuacji ekonomicznej w naszym kraju. Powinniśmy więc zrobić wszystko, aby zapobiec

Higiena rąk, a ochrona przed zarażeniem wirusem

Ryzyko rozpowszechniania się wirusów może zostać zminimalizowane przez prawidłowe mycie rąk. To właśnie nasze dłonie mają największy kontakt z innymi przedmiotami. Wiele osób ma również nawyk dotykania dłońmi okolic twarzy, w tym ust, oczu i nosa, co dodatkowo naraża nas na zachorowanie. Poza myciem rąk, aby zmniejszy ryzyko zachorowania koronawirusem, powinniśmy również unikać zatłoczonych miejsc oraz nie dotykać powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy. Najlepszym sposobem na dbanie o higienę rąk jest częste mycie. Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, kiedy nie możemy tego zrobić, warto wykorzystać środki odkażające na bazie alkoholu. Zanim przejdziemy do opisu prawidłowego mycia rąk, przyjrzyjmy się liście przedmiotów, które z reguły są „domem” dla największej liczby wirusów:

  • Pieniądze (monety i banknoty)
  • Telefon komórkowy
  • Koszyki w sklepie
  • Klawiatura komputera
  • Szminka i tusz do rzęs
  • Gąbka kuchenna
  • Uchwyty i poręcze w transporcie publicznym
  • Suszarka do rąk w publicznej toalecie

Znaczenie higieny dłoni w walce z wirusami i bakteriami

Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów, w tym koronawirusa COVID-19 – mówi Anna Jareczek ze sklepu internetowego Higieniczny.pl. Według opinii lekarzy, to właśnie nieodpowiednie czyszczenie dłoni lub przeniesienie bakterii poprzez dłonie doprowadziły do tysięcy zachorowań. Nasze dłonie podajemy na przywitanie, ściskamy w geście pocieszenia oraz gestykulujemy w pobliżu innych ludzi. W każdym z tych momentów mogą się na nich znaleźć wirusy, które dostaną się następnie do naszego organizmu.

Jak myć ręce? Szczegółowa instrukcja

Mycie rąk wydaje się czymś oczywistym i bardzo prostym, ponieważ jest to jedna z pierwszych czynności, których uczą nas rodzice w dzieciństwie. W okresie tak dużego zagrożenia zarażeniem okazuje się, że nie każdy wie, jak poprawnie czyścić dłonie. W pierwszej kolejności powinniśmy zdjąć bransoletkę, zegarek oraz o ile to możliwe, pierścionek. Następnie zaczynamy mycie od zwilżenia rąk ciepłą wodą i nakładamy mydło w zgłębienie jednej z dłoni. Mydło rozprowadzamy czubkami drugiej ręki. Następnie namydlamy wewnętrzne części obu dłoni i splatamy palce, aby namydlić przestrzeń pomiędzy nimi. Nie zapominamy o wyczyszczeniu przestrzeni w okolicy paznokci. Teraz możemy przejść do namydlenia wierzchów dłoni i pokrycia substancją obu kciuków i nadgarstków. Następnie możemy dokładnie spłukać mydło z obu dłoni. Do wytarcia dłoni powinniśmy wykorzystać papierowy ręcznik. Drugim papierowym ręcznikiem (lub łokciem, jeżeli jest to konieczne) zakręcamy kran. Jeżeli myliśmy dłonie w miejscu publicznym, po myciu staramy się nie dotykać żadnego innego przedmiotu.

PODZIEL SIĘ: