Myślisz o wykonaniu tablicy pamiątkowej? Dowiedz się, z jakiego kamienia najlepiej ją zrobić

Tablica pamiątkowa to doskonały sposób na utrwalenie w powszechnej pamięci ważnych wydarzeń, miejsc, osób lub bliskich. Wycięte w kamieniu strofy nadają słowom spiżowego charakteru. Jak je zatem wykonać, aby stały się zarówno elementem dekoracyjnym jak i wspaniałą pamiątką?

Jak wybrać odpowiedni kamień

Tablice pamiątkowe to szczególne elementy otoczenia, które mają za zadanie utrwalić w publicznej świadomości fakty historyczne lub osobowości mające wpływ na daną społeczność. Są także niezwykle dekoracyjnymi detalami, które mogą z powodzeniem stać się wyjątkowymi, zwracającymi uwagę ozdobami.

Z powyższych względów, rozważając stworzenie takiej tabliczki, warto zastanowić się nad wstępnym projektem oraz materiałem, z którego zostanie wykonana. Niewątpliwie najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej eleganckimi surowcami przeznaczonymi do tego celu są różnego rodzaju kamienie naturalne, a w szczególności granit i marmur.

Bez wątpienia granit jest skałą odporniejszą na czynniki zewnętrzne – nie poddaje się łatwo ani wodzie, ani mrozowi. Niewielki wpływ mają na niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza oraz odczyn pH opadów atmosferycznych. Co więcej, jest także bardzo odporny na procesy związane z wietrzeniem skał. Dlatego też tablice wykonane z tego materiału z powodzeniem można umieszczać na dworze.

Marmur z kolei jest skałą bardziej miękką niż granit. Jest on także podatniejszy na proces wietrzenia skał. Szybciej reaguje również z zanieczyszczeniami. Dlatego szczególnie polecany jest do tworzenia tablic przeznaczonych do ekspozycji wewnątrz budynków (źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/43415,,,,marmur,haslo.html).

Techniki zdobnicze wykorzystywane na tablicach

Najbardziej eleganckie i zarazem najpopularniejsze są tablice wykonane w symetrycznych kształtach. Najczęściej tworzy się projekty w formie prostokąta, na których umieszcza się zarówno litery mosiężne jak i wypiaskowane, wycięte lub wyrzeźbione znaki oraz różnego rodzaju elementy wykorzystujące techniki tworzenia płaskorzeźby.

Coraz częściej natomiast wykonywane są dzisiaj granitowe i marmurowe tablice pamiątkowe, które odchodzą od klasycznych rozwiązań – mianowicie oprócz wspomnianych już płaskorzeźb, w których efekt trójwymiarowości otrzymywany jest wyłącznie za pomocą wycięć oraz piaskowania powierzchni kamienia, wykorzystuje się także malowanie poszczególnych detali farbami. W ten sposób dodatkowym elementem przyciągającym wzrok są żywe kolory, które w dodatku pomagają wydobyć większy kontrast pomiędzy zawartymi na tablicy szczegółami. Przykłady takich projektów można z powodzeniem znaleźć w internecie. Natomiast o szczegóły wykonania warto pytać specjalizujące się w tego typu usługach zakłady kamieniarskie – kontakt do jednego z nich znajdziemy na przykład na stronie www.kamieniarstwo-lewandowski.pl.

PODZIEL SIĘ: