Nieprzewidziane wydatki – jak radzą sobie z nimi seniorzy?

Nieprzewidziane wydatki mogą przytrafić się także seniorom. Jak starzejące się społeczeństwo radzi sobie z tym problemem?

Świadczenia emerytalne nie są wysokie. W związku z tym, seniorom brakuje środków finansowych na opłaty, potrzebne leki oraz inne bieżące wydatki. Jeśli zdarzy się sytuacja, gdzie potrzebna jest gotówka na nieplanowany wcześniej wydatek, tam pojawia się problem. Są jednak sposoby, które pozwalają seniorom na rozwiązanie takich kłopotów.

Pożyczka bankowa

Banki oferują kredyty gotówkowe dedykowane seniorom. Dla takich instytucji finansowych emeryt jest wiarygodnym klientem, mającym stały dochód. Do uzyskania pozytywnej opinii kredytowej wystarczy zwykle zaświadczenie o przyjmowaniu emerytury lub ostatni odcinek renty. Często prowizja jest dla takich osób niższa co tym samym ułatwia sposób spłacania zaciągniętej pożyczki.

Konto oszczędnościowe

Regularne odkładanie pieniędzy na konto bankowe jest sposobem, który zabezpieczy przed nieplanowanymi wydatkami. Warto wybrać takie konto osobiste, które będzie dla nas najbardziej korzystne a jego opłaty będą niskie.

Pomoc rodziny

woman-65675_640

Najwięcej seniorów korzysta z finansowego wsparcia swoich bliskich. Nieprzewidziane wydatki z powodu nagłej operacji czy konieczności zakupu jakiegoś sprzętu często przekraczają budżet starszych osób. Zaciągnięcie długu u rodziny jest dla wielu osób najprostszą i często jedyną formą ratunkową. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na taką pomoc i wsparcie ze strony najbliższych osób.

Wzrost wielkości świadczeń emerytalnych oraz zmiana formy przyznawania rent poprawiłoby sytuację finansową emerytów. Nieprzewidziane wydatki nie byłby tak dużym problemem dla osób, które zamiast cieszyć się życiem na emeryturze, muszą borykać się z problemem nagłych wydatków.

PODZIEL SIĘ: