Nowotwór jelita grubego – przed rakiem ustrzeże cię aspiryna?

aspiryna

Profilaktyka nowotworowa jest niezwykle ważna. Wciąż wzrasta liczba chorych na raka, w tym na nowotwór jelita grubego. Czy przed rakiem ustrzeże cię aspiryna?

Nowotwór jelita grubego

Rak jelita grubego to poważna choroba, która rozwija się latami, nie dając często żadnych objawów. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium można wyleczyć. Niestety, w wielu przypadkach osoby zgłaszają się do lekarza zbyt późno, kiedy choroba atakuje z dużą siłą. Bóle brzucha, zaparcia, biegunki czy anemia to tylko niektóre z niepokojących objawów choroby. Regularne badania takie jak kolonoskopia są w stanie wykryć komórki rakowe, dlatego tak ważne jest ich wykonywanie. Rozwinięty nowotwór jelita grubego może prowadzić do licznych przerzutów oraz szybkiej śmierci.

Aspiryna w walce z rakiem

Profilaktyka odgrywa istotną rolę w każdej chorobie a w szczególności przy nowotworach. Wszelkie suplementy, minerały i inne leki są bardzo często polecane jako środki wspomagające ochronę przed wieloma schorzeniami. Wśród nich znajdziemy także aspirynę. Wiele osób przyjmuje tę znaną tabletkę każdego dnia. To działania czysto profilaktyczne. Naukowcy zaobserwowali, że zażywanie aspiryny codziennie, przez okres 5 lat, zapobiega rozwoju raka jelita grubego. Aspiryna, mimo swoich korzyści zdrowotnych posiada także wady. Jej nadmierne stosowanie przez długi czas, może objawić się przekrwieniem przełyku a nawet udarem. Szacuje się, ze to właśnie aspiryna jest winna wielu powikłań ze strony układu pokarmowego a nawet zgonów.

Aspiryna nieodpowiednia dla osób starszych

kuracja-aspiryna

Ryzyko krwawień, spowodowanych wieloletnim przyjmowaniem aspiryny zwiększa się wraz z wiekiem. Osoby w wieku 75 lat oraz starsze nie powinny zaczynać aspirynowej kuracji. Nie osiągną tą metodą żadnych korzyści, tylko sobie szkodząc. Ochrona przedrakowa aspiryny może dotyczyć znikomej liczby osób. Ryzyko skutków zdrowotnych jest jednak tak duże, że specjaliście nie polecają tego typu metod profilaktycznych.

Do tej pory tylko jedne badania wykazały jakiekolwiek korzyści stosowania aspiryny jako ochrony prze rakiem jelita grubego. Być może producenci leku oczekują wielkiego sukcesu i stąd domysły na temat takich właściwości. Troszcząc się o nasze zdrowie warto uważać na przyjmowane leki i zawsze konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.

PODZIEL SIĘ: