Kamica woreczka żółciowego

Kamica pęcherzyka żółciowego bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. Kiedy jednak daje o sobie znać, bagatelizujemy ją. Objawy tłumaczymy obżarstwem pogarszając swoją sytuację, zaś przyjmowane preparaty mające usprawnić pracę naszego układu pokarmowego przynoszą ulgę tylko na krótką chwilę.


Kamica żółciowa to choroba w wyniku, której w pęcherzyku żółciowym odkładają się złogi powstałe z substancji chemicznych, które znajdują się w żółci. Zbudowane są najczęściej z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych (np. wapniowych) i białek.

Choroba puszystych pań po 40stce

W środowisku lekarskim panuje ogólna opinia, iż kamica żółciowa dotyczy puszystych pań w okresie okołomenopauzalnym. Z reguły tak własnie bywa, jednak schorzenie dotyka to również ludzi młodych!
Ryzyku zachorowania sprzyjają:

  • uwarunkowania genetyczne
  • otyłość
  • ukończenie 40stego roku życia
  • płeć żeńska
  • liczne ciąże
  • cukrzyca
  • mukowiscydoza

Objawy

Pacjenci najczęściej skarżą się na kolkę pęcherzykową, czyli nagły, napadowy, ostry, niezwykle silny ból zlokalizowany w nadbrzuszu lub tuż pod linią żeber. Może on promieniować do promieniujący do prawego barku lub okolicy między łopatkami. Pojawia się z reguły po spożyciu obfitego, tłustego posiłku. Trwa od kilkunastu minut do kilkunastu godzin. Towarzyszy mu niejednokrotnie niepokój, nadmierna potliwość, a czasami także nudności i wymioty.

Leczenie

Jeśli objawy kolki ustępują stosunkowo szybko i kamienie nie są duże, lekarz zaleca rozpoczęcie terapii lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty. W przypadku duży złogów, chirurdzy zalecają jak najszybsze zdecydowanie się na zabieg cholecystekomii. Zabieg polega na chirurgicznym wycięciu całego woreczka żółciowego wraz z umieszczonymi w nim kamieniami. Wykonuje się go mało inwazyjną metodą laparoskopową, czyli za pomocą specjalnego urządzenia. Nie trzeba w ten sposób nacinać całej powłoki brzusznej, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Wczesna interwencja

Bardzo istotne, aby w przypadku występowania niepokojących nas objawów, jak najszybciej udawać się na wizytę lekarską. Specjalista wypisze skierowania na badanie USG, które w 95% potwierdzi, czy w naszym woreczku znajdują się kamienie żółciowe, czy też nie.

Nigdy nie bagatelizujmy dolegliwości bólowych, bowiem ich zaniedbanie może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu w przypadku rozlania się żółci.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: