Jak dbać o kości?

Aby jak najdłużej zachować sprawność, cieszyć się życiem, rodziną, wakacyjnymi podróżami oraz zabawami z wnukami, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że o kości trzeba troszczyć się cały czas – i to już od momentu urodzenia. Są one bowiem rusztowaniem, które utrzymuje nasze ciało.  Jednak na to, aby zacząć o siebie dbać nigdy nie jest za późno.

Wystarczy trzymanie się kilku zasad, aby po kilku tygodniach odczuć wyraźną różnicę, nie tylko w postaci poprawy samopoczucia, ale też ogólnego stanu zdrowia.

Zasada nr 1: Ruszaj się!

Badania naukowców wykazały, że umiarkowany i regularny ruch wpływa korzystnie na nasz aparat ruchu. Nie tylko usprawnia jego działanie, ale także pogłębia zakres pracy stawów i mięśni. Uprawianie sportu sprawia również, że kości przyzwyczajone są do pewnego rodzaju „wysiłku”. Nie ulegają one więc tak szybko złamaniom czy tez urazom.


Zasada nr 2: Zdrowo się odżywiaj!

Pamiętaj, że „jesteś, tym co jesz”. Dieta „ciasteczkowa”, jeszcze nie wpłynęła pozytywnie na nikogo. Czujesz się ospała, ociężała i zmęczona? To wynik złej diety. Aby wzmocnić kości warto wzbogacić swoją dietę w produkty mleczne oraz nabiał, które zawierają wapń oraz witaminę D. Są one niezbędnymi substancjami w procesie wzmacniania kości.

Zasada nr 3: Szalej z głową!

Pamiętaj, że kości w twoim wieku nie są tak odporne na urazy jak u 20 latka. Dlatego postaraj się, aby niepotrzebnie nie forsować swojego organizmu.

Zasada nr 4: Suplementacja!

Wybierz się do lekarza lub znajomego farmaceuty – pomoże Ci on w doborze odpowiedniego preparatu. Pamiętaj, że suplementy stanowią jedynie uzupełnienie codziennego zapotrzebowania na witaminy i substancje odżywcze. Nigdy zaś nie zastępują ich w pełni.

Zasada nr 5: Zachowaj pogodę ducha!

Troszcz się o siebie, nagradzaj od czasu do czasu i sprawiaj przyjemność. Zasługujesz na to!

Niewiele trzeba, aby zauważyć różnice w swoim codziennym funkcjonowaniu. Przy wprowadzaniu zmian najlepiej sprawdzi się „metoda drobnych kroczków”. Ważne by być konsekwentnym i trzymać się swoich postanowień.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: