Czym są mięśniaki macicy?

mięśniaki macicy
Usman Yousaf z Unsplash

Mięśniaki macicy to bardzo poważny problem https://bodymove.pl/ginekolog-warszawa/ , który dzisiaj dotyczy bardzo wielu kobiet. Statystycznie mówi się, że nawet 70% populacji kobiet, może dzisiaj cierpieć na tego typu problemy. Wiek tak naprawdę nie odgrywa tu żadnej roli, ponieważ takie dolegliwości zdrowotne, mogą faktycznie przydarzyć się każdej kobiecie bez wyjątku. Mięśniaki macicy mogą się samoistnie pojawiać, jak i zanikać i co najważniejsze są bardzo trudne do wykrycia, zwłaszcza jeśli są naprawdę małe.

Mięśniak to nie wyrok

 Jeśli kobieta ma mięśniaki nieprzekraczające dwóch centymetrów, to nie są one nawet uwzględniane podczas opisu badania usg. Tego typu wielkość jest bowiem na tyle naturalna, że nie budzi w żaden sposób to zaniepokojenia u ginekologa. Warto podkreślić, że z wiekiem takie mięśniaki są naturalną sprawą i tylko większe mięśniaki macicy mogą być faktycznym zagrożeniem dla kobiety. Tylko niewielka część kobiet będzie cierpiała na bardziej zaawansowaną formę mięśniaków macicy, ale mimo wszystko należy wykonywać regularne badania, po to, aby określić czy problem staje się coraz bardziej uciążliwy. Jeśli mówimy o poważniejszych problemach, to wtedy jest to poważne schorzenie ginekologiczne, gdzie trzeba nam sprawdzonej i fachowej pomocy. Warto zauważyć, że ginekolog Warszawa to przede wszystkim odpowiednia osoba, która pomoże nam w walce ze schorzeniami ginekologicznymi. Mięśniaki najczęściej powstają w wyniku niedokrwienia układu rozrodczego głównie macicy. Bardzo często problem objawia się w postaci nieregularnego krwawienia pochodzącego bezpośrednio z dróg rodnych. Kobieta cierpiąca na mięśniaki macicy bardzo często odczuwa silne krwawienia także, podczas miesiączki. Problemy tego typu mogą również objawiać się w postaci silnych zaparć czy biegunek, a kobiety mogą także zacząć oddawać bardzo duże ilości moczu. Jeśli problem jest zaawansowany, kobieta może wymagać transfuzji krwi. Czasem to jedyny sposób na pozbycie się mięśniaków, bez konieczności ich operacyjnego usuwania. Mięśniaki to mimo wszystko nowotwory, które mają stosunkowo łagodny przebieg, aczkolwiek zdarzają się wyjątki od tej reguły. Na szczęście wystarczy wykorzystać odpowiednie badanie diagnostyczne, aby stwierdzić wielkość mięśniaków, a także stopień ich występowania. W ten sposób można o wiele łatwiej zrozumieć dane zmiany i po prostu podjąć natychmiastowe leczenie.

Ginekolog musi nam zbadać

 Wykrycie mięśniaków jest łatwiejsze, jeśli korzystamy z badania histopatologicznego. Co więcej, za pomocą tej metody lekarz ginekolog jest w stanie stwierdzić występowanie nawet kilku centymetrowych mięśniaków. Zdarzają się nawet takie patologiczne zmiany, gdzie sam mięśniak jest większy od macicy, ale to naprawdę w sporadycznych przypadkach. Niestety tutaj nie pomoże nam już dodatkowe leczenie, w takich sytuacjach będzie potrzebny zabieg. Leczenie operacyjne pozwoli na całkowite usunięcie problemu. Pamiętajmy, że mięśniaki mogą prowadzić do bezpłodności, dlatego trzeba je leczyć i nie pozwolić im się rozwinąć. Lekarz ginekolog na pewno pomoże nam w eliminacji takiego zagrożenia.

PODZIEL SIĘ: