Przewlekłe choroby zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

choroby

Każde poważne schorzenie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Szczególnie groźne są dla naszego zdrowia choroby przewlekłe.

Wiadomo, że większa liczba chorób, powoduje wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci. Wszelkie przewlekłe choroby mogą prowadzić do tragicznych skutków.

Przewlekłe problemy zdrowotne

Do przewlekłych chorób, które pojawią się najczęściej należy cukrzyca oraz choroby serca. Ich skutki wyniszczają nasz organizm, osłabiając go i powodując często trudno wyleczalne zmiany. Takie choroby leczymy przez lata a często nawet przez całe życie. Leczenie także wpływa na nasz organizm.

Ryzyko przedwczesnej śmierci

Jedna choroba stanowi ryzyko zgonu a ich większa ilość tylko je wzmacnia. W przypadku dwóch przewlekłych chorób, prawdopodobieństwo może być nawet cztery razy wyższe. Jeśli zaś mowa o trzech schorzeniach, ryzyko może być ośmiokrotne. Skala problemu jest więc bardzo duża. Niestety coraz więcej pacjentów zmaga się z kilkoma chorobami jednocześnie, co znacząco wpływa na stan zdrowia i rokowania.

Czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka, dotyczących chorób przewlekłych wyróżnia się przede wszystkim nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu oraz otyłość. Do tych wskaźników zalicza się również wysoki poziom cukru we krwi, towarzyszący cukrzycy. Nadciśnienie towarzyszy wszelkim chorobom serca, a jak wiadomo, zawał może prowadzić do szybkiej śmierci. Otyłość zaś, jest powszechnym problemem zarówno u dorosłych jak i dzieci. Nadwaga i nieprawidłowy wskaźnik cholesterolu, znacząco wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Szkodliwe używki

choroba

Przewlekłe choroby w połączeniu z nałogiem mogą tworzyć mieszankę wybuchową. Palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu przyczynia się do powstania wielu chorób i zwiększa prawdopodobieństwo szybszego zgonu. Stosując tego typu używki, świadomie niszczymy swój organizm oraz cenne zdrowie. Szkodzimy sami sobie, przyczyniając się do rozwoju większych problemów zdrowotnych, które mogą okazać się trudne albo nawet niemożliwe do całkowitego wyleczenia.

Świadomość zagrożenia

Każdy pacjent powinien mieć świadomość zagrożenia jakie niosą ze sobą przewlekłe choroby. Znajomość wszelkich czynników ryzyka pozwoli zniwelować prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu. Ochrona zdrowia to element życia, o którym absolutnie nie możemy zapominać, szczególnie jeśli chorujemy na cukrzycę czy problemy z sercem. Dbanie o organizm i jego prawidłowe funkcjonowanie powinno być dla nas sprawą priorytetową.

PODZIEL SIĘ: