Poważny problem ludzi w podeszłym wieku

Poważny problem ludzi w podeszłym wieku

Zakrzepica co roku diagnozowana jest u coraz większej liczby Polaków. Jednym z czynników ryzyka, który ma duże znaczenie w rozwoju choroby, jest wiek pacjenta. U osób powyżej 60. roku życia zapadalność na schorzenie jest blisko dziesięciokrotnie wyższa niż wśród młodszych grup wiekowych.

Lekarze alarmują – na zakrzepicę żył głębokich zapada rokrocznie blisko 50 tys. naszych rodaków. (źródło: http://marekciecierski.pl/choroby-zyl/zakrzepica-zylna/) Zakrzepica żył głębokich najczęściej dotyczy żył w obrębie bioder lub podudzi. Chorobę rozpoznaje się w sytuacji, w której u chorego można wyodrębnić przynajmniej dwa z trzech czynników ryzyka, należących do tak zwanej triady Virchowa. Tworzą ją: spowolniony przepływ krwi przez naczynie krwionośne, uszkodzenie jego ściany oraz patologiczne zmiany w mechanizmie krzepliwości.

Zaburzenie przepływu krwi związane jest najczęściej z unieruchomieniem pacjenta, w przypadku poważnej choroby lub długiej hospitalizacji. Nie bez znaczenia jest również siedzący tryb życia, który stopniowo zaczyna charakteryzować młodych ludzi. Do uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego w większości przypadków dochodzi w następstwie poważnych urazów mechanicznych, powodujących na przykład złamania w obrębie kończyn dolnych.

Ostatnim czynnikiem należącym do triady Virchowa są patologiczne zmiany w układzie krzepnięcia krwi. Mogą one pojawić się w przebiegu przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca, nowotwór lub rozległe stany zapalne. Wysokie ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich istnieje wskutek wykonywania zabiegów ortopedycznych lub onkologicznych, dlatego pacjenci tych oddziałów objęci są działaniami profilaktycznymi, aby nie dopuścić do rozwoju tej choroby.

Jakie są objawy choroby?

 

Jak przekonują eksperci, schorzenie to jest niebezpieczne głównie dlatego, że w blisko 50 proc. przypadków objawy w ogóle nie występują. U pozostałych osób symptomy są widoczne wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Do typowych objawów można wówczas zaliczyć dolegliwości bólowe i obrzęk kończyny, a także wzrost jej temperatury i zmiana zabarwienia powłoki skórnej na czerwonawą lub siną. Pojawia się również zwiększona wrażliwość wzdłuż zmienionych chorobowo żył oraz towarzyszących im mięśni, która ustępuje po uniesieniu kończyny. Należy zaznaczyć, że zakrzepica nie zawsze prowadzi do powikłań. W niektórych przypadkach organizm może sam sobie poradzić i częściowo lub całkowicie rozpuścić istniejący zakrzep. Nie towarzyszą temu praktycznie żadne dolegliwości, dlatego pacjent nie jest świadomy swojej choroby. Więcej o zakrzepicy przeczytamy na stronie zakrzepica24.pl.

PODZIEL SIĘ: