Uważaj na słońce, nadmierne opalanie grozi rakiem skóry!

opalanie

Uwielbiamy słońce i godziny spędzone na opalaniu. Nadmierne promieniowanie, niesie jednak ze sobą ryzyko raka skóry.

Szkodliwe promieniowanie

Często zapominamy jak szkodliwe może być dla naszego zdrowia promieniowanie słoneczne. Opalanie się jest bardzo przyjemne, ale może mieć tragiczne konsekwencje. Promieniowanie UV w zbyt dużej dawce prowadzi często  do nieodwracalnych zmian skórnych. Przyśpiesza także proces starzenia się skóry.

Przebarwienia skórne

Wielogodzinne smażenie się na słońcu może zaowocować zmianami skórnymi takimi jak przebarwienia. Wszelkie piegi i plamki powstałe od słońca mogą przerodzić się w groźnego raka skóry. Dlatego osoby, które mają skłonność do tego typu zmian, powinny stosować wysokie filtry ochronne. Najlepiej także unikać słońca w godzinach jego największego natężenia. Wystawiając skórę na działanie promieniowania, narażamy ją na zaczerwienienia i bolesne poparzenia. Bez kosmetyków ochronnych nigdy nie wychodźmy na słońce.

Rak skóry

Choroba nowotworowa skóry bardzo często rozwija się u osób z jasną karnacją i niebieskich oczach. Tak samo bywa w przypadku osób posiadających piegi. Taki typ cery jest wrażliwszy na działanie szkodliwego promieniowania. Częste wizyty na solarium również nie działają korzystnie na zdrowie naszej skóry. Rak objawia się guzkami, uciążliwymi strupami i owrzodzeniami. W odpowiednią porę rozpoznany jest wyleczalny. W niektórych krajach zakazano korzystania z solarium, osobom niepełnoletnim, co jest działaniem prewencyjnym w profilaktyce raka skóry. Większość osób uzależnionych od opalania niestety często słyszy diagnozę jaką jest czerniak.

Umiar i obserwacja skóry

opalanie

Umiar w opalaniu to coś, o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać. Im więcej czasu spędzamy na słońcu, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka skóry. Ochronne filtry UV i ubrania zabezpieczą nas przed działaniem słońca. Obserwujmy nasze ciało i wszelkie zmiany, które się na nim pojawiają. W razie jakichkolwiek niepokojących plamek czy piegów, zgłośmy się do lekarza, który rozwieje nasze wątpliwości. Nie przesadzajmy z opalaniem, jeśli chcemy cieszyć się zdrową i piękną skórą przez długie lata.

PODZIEL SIĘ: