Walka z migreną
Bóle migrenowe mają charakter pulsujący i nasilają się z czasem. Problemy z nimi ma nawet co trzecia osoba, z czego większość to kobiety.
Napad migreny zwykle trwa kilka godzin, ale może też utrzymywać się przez kilka dni. Pokonać go niełatwo i trzeba wiedzieć, w jaki sposób podchodzić do bólu.
Objawy i ich łagodzenie
Sam ból nie jest jedyną dolegliwością w czasie migreny. Większość dotkniętych migreną osób uskarża się także na nadwrażliwość na dźwięki, zapachy i/lub światło. Czasami obserwuje się zaburzenia mowy związane z bólem, kiedy indziej w czasie ataku migreny pojawiają się nudności, zawroty głowy, a nawet odrętwienie lub dreszcze. Nie mamy do dzisiaj pewności, co tak naprawdę wywołuje migreny. Zazwyczaj wymienia się tutaj czynniki genetyczne, przewlekły stres, zmiany pogody, a nawet reakcje alergiczne i zaburzenie rytmu snu. Zwykle największą pomocą jest po prostu spokój, wyciszenie. Chorzy odcinają się od świata, wyłączają elektronikę, zasłaniają okna i czasami robią sobie słodką herbatę. Pomóc mogą środki przeciwbólowe i uspokajające. Poleca się też zimne kompresy z wody lub octu.
Sen
Naukowcy są zgodni w zasadzie tylko co do jednego: najważniejsze znaczenie dla walki z migreną ma sen. Niestety, u osób z migreną jest to kwestia problematyczna, ponieważ migreny nie pozwalają spać, a rozregulowany organizm ma problem z rytmem snu. Pomagać mogą tutaj odpowiednie materace, zwłaszcza z piankowym lub lateksowym wypełnieniem, które odpowiednie dystrybuują ciepło oraz są w stanie zapewniać odpowiednie podparcie dla ciała w każdej pozycji.
Natalia Wieteska