Zdrowe hobby
Ćwiczenia fizyczne powinny być elementem naszej codzienności niezależnie od wieku. Ważne jednak, aby się do nich nie zmuszać. By aktywność fizyczna naprawdę przynosiła efekty (korzystne zarówno dla ciała, jak i duszy) musi sprawiać przyjemność.
Dlatego warto już od dziś uczynić z niej swoje „zdrowe hobby”. Zyska na tym zarówno nasze zdrowie, jak i uroda. Aktywny wypoczynek powinien być dopasowany do możliwości organizmu. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na rekreację, które nie wymagają wielkiego wysiłku, ale przynoszą niewspółmierne efekty.
- Spacer – ta najprostsza aktywność ma doskonały wpływ na kondycję całego organizmu. Z czasem można zwiększać tempo marszu, oraz wydłużać czas jego trwania. Regularne spacery nie tylko wzmacniają mięśnie nóg, ramion, pleców czy brzucha. Pozwalają również zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. A oprócz tego – zwiększają wydolność oddechową.
- Nordic walking – czyli popularne „chodzenie z kijkami” – jest dobrym rozwiązaniem, aby wzmocnić mięśnie, odciążając jednocześnie stawy i kręgosłup. Kijki do NW sprawiają, że sylwetka jest bardziej wyprostowana, my męczymy się mniej, a ilość spalanych kalorii jest większa niż podczas spaceru „tradycyjnego”.
- Pływanie – sport odpowiedni w każdym wieku. Dzięki ćwiczeniom w wodzie można rozluźnić mięśnie karku, pleców, podczas pływania stawy są odciążone. Woda zabezpiecza przed kontuzjami, dlatego pływać mogą nawet osoby narażone na urazy. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, jak zwiększenie pojemności płuc, poprawa krążenia krwi, pływanie jest też zbawienne dla urody. Pomaga spalać duże ilości kalorii, kształtować dolne partie diała, a także ujędrnia skórę czy wspomaga walkę z cellulitem.
- Jazda na rowerze – nie wymaga szczególnych umiejętności, rekreacyjne kolarstwo jest odpowiednie dla każdego (jedyne przeciwwskazania to poważne choroby układu krążenia, zaburzenia równowagi czy zaawansowane choroby kręgosłupa i stawów). Stopniowo można zwiększać wysiłek, dystans, warto jednak pamiętać o regularności treningów oraz o tym, by utrzymywać podczas jazdy jednostajne tempo. Jazda na rowerze poprawia pojemność płuc, usprawnia pracę serca oraz wydolność mięśni. Przepływ krwi w nogach ulega poprawie (co stanowi element profilaktyki {żylaków).
Aktywne spędzanie wolnego czasu (najlepiej na świeżym powietrzu) jest jednym z filarów zdrowego trybu życia. Warto znaleźć kilka godzin czasu w tygodniu. Wbrew pozorom – nie jest to takie trudne. Wystarczy zrezygnować z codziennego oglądania telewizji, spędzania długich godzin przed monitorem komputera czy na tzw. „chodzeniu po sklepach” w poszukiwaniu „okazji”. Największą okazją jest bowiem możliwość zachowania zdrowia na dłużej.