POChP – co to jest i jak postępować w jej przebiegu?

POChP
Abi Howard z Unsplash

Wydaje się, że na przestrzeni ostatnich lat świadomość dotycząca przewlekłej obturacyjnej choroby płuc wzrosła. Okazuje się jednak, że wiele osób w dalszym ciągu bagatelizuje podstawowe objawy POChP takie jak długotrwały kaszel czy odkrztuszanie wydzieliny. W związku z tym chcemy przedstawić Ci charakterystyczne objawy POChP i wskazać, jak z nią walczyć. To jednak nie wszystko. W tym artykule dowiesz się również, co to jest POChP i jak jakie znaczenie w jej przebiegu mają ćwiczenia fizyczne. Brzmi ciekawie? W takim razie zapraszamy Cię do lektury!

Co to jest POChP? – Wprowadzenie

Zacznijmy od początku, a więc od odpowiedzi na pytanie: co to jest POChP? Rozwinięcie skrótu brzmi następująco: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Możemy zatem dojść do wniosku, że omawiana przez nas choroba charakteryzuje się przewlekłym i postępującym przebiegiem, a co za tym idzie – nie da się jej wyleczyć. To właśnie dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć jej objawów i jak najszybciej konsultować swoje podejrzenia z lekarzem. Więcej informacji dotyczących Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc znajdziesz na stronie Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/. To portal, na którym znajdziesz informacje  dotyczące  przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Podstawowe objawy  POChP

Dobrze – ogólnie wiesz już, co to jest POChP. Najwyższa pora przedstawić Ci charakterystyczne dla tej choroby objawy.  przygotowaliśmy krótką listę podstawowych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc:

  • Kaszel i duszność – Chorzy na POChP codziennie odczuwają objawy choroby. Za jeden z pierwszych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc uznaje się przewlekły kaszel. Chorzy często uskarżają się na uczucie duszności (subiektywne uczucie braku możliwości złapania powietrza).
  • Odksztuszanie plwociny – Plwocina to charakterystyczna m.in. dla POChP wydzielina płucna, która w późnym stadium choroby może zawierać m.in.  krew i ropę.
  • Nagły spadek kondycji – Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że kaszel, duszność czy wydzielina płucna prowadzą w czasie do obniżonej tolerancji wysiłku. To z kolei sprawia, że chorzy na  POChP całkowicie rezygnują z uprawiania sportów i z codziennych spacerów, a to duży błąd. Tę kwestię poruszymy jednak w poniższej części artykułu.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc a ćwiczenia

Choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc niewątpliwie może powodować dyskomfort podczas większości aktywności fizycznych, okazuje się, że rezygnacja z nich może prowadzić do jeszcze gorszych efektów. Sugestie lekarzy wskazują, że chorzy  na POChP powinni zażywać codziennych spacerów i ćwiczeń, oczywiście dostosowanych do ich możliwości. Niewielka aktywność, ale systematyczna, jest w ogromnej większości przypadków wskazana. Pomaga ona choremu w poprawie kondycji fizycznej, a także psychicznej.

Osoby szczególnie narażone na POChP

Jeszcze jakiś czas temu mówiono, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc dotyczy głównie mężczyzn po czterdziestym roku życia. Dzisiejsze badania wskazują jednak, że prawda wygląda inaczej. Okazuje się bowiem, że na POChP narażone są także kobiety, które w chwili obecnej stanowią już 1/3 spośród wszystkich chorych. W powyższych akapitach wyjaśniliśmy, co to jest POChP. Teraz skoncentrujemy się natomiast na wskazaniu najczęstszych czynników sprzyjających do rozwoju  tej choroby.

  • Palenie wyrobów tytoniowych – Statystyki wskazują, że aż 90% spośród wszystkich zdiagnozowanych chorych na na POChP, to nałogowi palacze! I wcale nie powinno nas to dziwić. Wyroby tytoniowe zawierają w sobie około 4000 szkodliwych substancji, które osiadają bezpośrednio w  płucach.
  • Praca w pyle – Propozycja zmiany całej treści: Drugą najczęstszą przyczyną Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest praca w pyle. To właśnie dlatego szczególnie narażeni na zachorowanie są górnicy, hutnicy oraz pracownicy tartaków.
  • Smog i zanieczyszczenia – Rzeczywistość zweryfikowała powyższe tezy. Wszak trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe są kolejnymi czynnikami, które negatywnie wpływają na stan płuc.

Podsumowanie – Co to jest POChP?

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, co to jest POChP i jakie są podstawowe objawy wskazanej jednostki chorobowej. Przedstawiliśmy także najczęstsze przyczyny choroby. Jeśli zatem wiesz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie lub bliskiej Ci osoby, udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia właściwej  diagnostyki – pamiętaj, że to właśnie ona umożliwia sprawne wdrożenie m.in. leczenia objawowego, które znacząco wpływa na komfort życia pacjenta.

PODZIEL SIĘ: