Pracowałaś za granicą? Sprawdź, czy przysługuje ci emerytura
Świadczenia emerytalne są zależne od danych państw, w których pracowaliśmy. Warto sprawdzić, czy przysługuje nam emerytura, jeśli pracowaliśmy za granicą.
Prawo do zagranicznej emerytury
Każde państwo ma określoną politykę społeczną i finansową. Wszelkie świadczenia mogą różnić się między sobą. Kraje ustalają kryteria, które kwalifikują osoby do uzyskania emerytury. Po ich spełnieniu możemy ubiegać się o dane świadczenia pieniężne.
Wniosek o przyznanie zagranicznej emerytury
Aby pozyskać emeryturę należy złożyć właściwy wniosek do zakładu ubezpieczeń emerytalnych. W przypadku pracy za granicami naszego państwa, takie pismo składamy w kraju zamieszkania bądź w ostatnim miejscu pracy. Kraj docelowy jest odpowiedzialny za rozpatrzenie takiego wniosku. Niektóre urzędy zagraniczne, same wysyłają formularze emerytalne. Warto skontaktować się więc z zakładem ubezpieczeniowym, który przekaże nam takie informacje.
Wiek emerytalny
Wysokość wieku emerytalnego różni się w zależności od państw, w których pracowaliśmy. Jest on ustalany ustawowo. Dlatego zaleca się już przed podjęciem pracy sprawdzenie wieku w kraju, do którego wybieramy się w celu zarobkowym. Wiek oczywiście ma wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych, warto więc zwrócić na to uwagę, zmieniając pracę. Odpowiedni zakład ubezpieczeń emerytalnych udzieli nam wszelkich informacji na temat świadczeń i systemów emerytalnych.
Czas pracy
Prawo do emerytury mają osoby, które przepracowały dany okres. Zakład ubezpieczeń zwykle podlicza wszystkie okresy zarobkowe, także te z innych państw. Ma to wpływ na przyznanie i wielkość świadczenia. Niektóre kraje gwarantują emeryturę już po krótkich okresach pracy, inne zaś, tak jak np. Niemcy – dopiero po przepracowaniu kilku lat. Po odpowiednich wyliczeniach, dane państwo wypłaci nam emeryturę, za okres który w nim przepracowaliśmy.
Przyznanie emerytury i jej wysokość zależy od wielu czynników. Urzędy udzielają szczegółowych informacji na ten temat. Zagraniczne państwa posiadają różne systemy emerytalne, z którymi warto zapoznać się, pracując za granicami Polski.