Aktywna babcia

Starzenie się społeczeństwa jest zjawiskiem charakterystycznym nie tylko dla Polski, ale również dla większości krajów rozwijających się i rozwiniętych. Oprócz tego średnia długość życia systematycznie się wydłuża – a dodatkowo należy pamiętać, że u pań jest ona większa.

Niestety – starość niewielu kobietom kojarzy się pozytywnie. W większości okres ten jest utożsamiany z niższą sprawnością, ubóstwem oraz niesamodzielnością. Słowem – bycie „babcią” nie leży raczej w sferze naszych marzeń i aspiracji, a jest źródłem niepokoju… Tymczasem nie musi tak być. Konieczne jest jednak podejmowanie kompleksowych działań jeszcze zanim nadejdzie starość, a potem kontynuowanie prowadzenia zdrowego trybu życia. Bardzo ważnym jego elementem jest aktywność fizyczna. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Należy przy tym pamiętać, aby ćwiczenia fizyczne były dobrane do potrzeb i możliwości.
Leczenie za pomocą ruchu (kinezyterapia) jest nie tylko metodą rehabilitacyjną, ale też profilaktyczną. Starość nie powinna się więc wiązać ze spadkiem aktywności, lecz ze zmianą jej charakteru. Podczas procesu starzenia, w ciele kobiety dochodzi do zmniejszenia masy kości oraz zmniejszenia siły mięśni. Spada również elastyczność ścięgien i więzadeł. Ćwiczenia powinny uwzględniać te zmiany – umożliwiać pracę nad poprawą siły i wytrzymałości mięśni, ale też poprawiać koordynację ruchową (tak, aby nie dopuszczać do upadków).
Ćwiczenia powinny być dobieranie indywidualnie – zarówno w zakresie ich rodzaju, jak i intensywności oraz czasu. Regularny wysiłek fizyczny jest wskazany nawet w wypadku schorzeń układu krwionośnego, ponieważ umożliwia lepszą kontrolę czynników ryzyka i zmniejsza śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych o 20-25% (konieczne jest jednak zachowanie wzmożonej ostrożności oraz stałe monitorowanie samopoczucia). Bardzo korzystnym dla pań w podeszłym wieku są ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu – pływanie, aquaaerobic, jazda na rowerze, nordic walking czy długie i regularne spacery. Wysiłku fizycznego nie da się zastąpić. Może on nie tylko pomóc w zachowaniu kondycji, usprawnić pracę narządów (np. zwiększając wydolność serca, płuc), ale też korzystnie wpływać na wygląd, czy zapobiegać otyłości (generującej wiele groźnych chorób oraz szczególnie niebezpiecznej w starszym wieku).

PODZIEL SIĘ: