Aktywny dziadek

Starości nie da się uniknąć. Można jednak sprawić, aby przemiany z nią związane nie wpływały negatywnie na jakość naszego życia. Jednym z elementów, mających korzystny wpływ na starzejący się organizm jest regularna aktywność ruchowa.

Pomaga ona zapobiegać wielu chorobom, a także korzystnie wpływa na samopoczucie. Dotyczy to w szczególności panów, którzy wraz z nadejściem starości czują się słabsi. Wiąże się to z okresem andropauzy, w którym spada masa mięśniowa, gęstość kości, pojawia się większa męczliwość, słabnie wydolność organizmu.
Wysiłek fizyczny w starszym wieku jest konieczny, aby nie doprowadzić do zniedołężnienia czy niepełnosprawności. Aktywność fizyczna powinna być traktowana jako podstawowy element działań prewencyjno-rehabilitacyjnych, niezależnie od stanu zdrowia czy sprawności pacjenta. Może pomóc w prewencji osteoporozy, zwiększać wydolność oddechową, usprawniać pracę układu krążenia, zapobiegać chorobie wieńcowej czy otyłości, a nawet zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy. Co więcej – regularny ruch w starszym wieku korzystnie wpływa na sprawność intelektualną, wydłuża okres samodzielności a także poprawia jakość życia i samopoczucie. Aktywny dziadek powinien jednak przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim program aktywności fizycznej powinien być zrównoważony i zawierać zarówno ćwiczenia wytrzymałościowe (jak pływanie, jazda na rowerze, marsze, biegi) – wykonywane do 3 razy w tygodniu, o umiarkowanej intensywności, ćwiczenia siłowe – wykonywane do 2 razy w tygodniu, z niewielkim obciążeniem oraz ćwiczenia rozciągające – wykonywane, aby wspomóc koordynację ruchową i równowagę (wystarczy przeznaczać na nie 10 minut każdego dnia). „Dziadek” nie musi się wcale kojarzyć ze zniedołężniałym staruszkiem poruszającym się o lasce. Wszystko zależy jednak od odpowiednio rozpoczętej profilaktyki. Pamiętajmy – to, jak teraz traktujemy nasze ciało – będzie procentowało w przyszłości.

PODZIEL SIĘ: