Zmywaj w zmywarce – oszczędzaj wodę i energię!

Zmywaj w zmywarce – oszczędzaj wodę i energię!

Zmywarka ma wiele zalet – pozwala uniknąć uciążliwego stania przy zlewie, podnieść komfort życia oraz znaleźć więcej czasu na przyjemniejsze zajęcia. Czy wiesz jednak, że może także pomóc w oszczędzaniu i regularnym wzmacnianiu domowego budżetu?

Dlaczego warto?

Zmywarka jest urządzeniem, które zwykle kojarzy nam się z osobami młodymi i dużymi rodzinami. Tymczasem w domu seniorki sprawdzi się równie dobrze. Na rynku nie brakuje małych, kompaktowych modeli, które możemy po prostu postawić na kuchennym blacie, dzięki czemu unikamy reorganizacji całej przestrzeni w kuchni. Zmywarka nablatowa to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku pań cierpiących na problemy z kręgosłupem bądź stawami – stawiając ją na odpowiedniej wysokości, nie musimy schylać się ani kucać przy załadowywaniu i wyciąganiu z niej naczyń. Czas poświęcany na stanie przy zlewie możemy wreszcie poświęcić na inne zadania czy też po prostu spędzić go z najbliższymi.

Dobra inwestycja

Oczywiście zakup zmywarki wiąże się ze sporym jednorazowym wydatkiem. Warto jednak potraktować go jak inwestycję, która stopniowo będzie się zwracać. Dlatego też powinnyśmy dokładnie zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu, ponieważ nie zawsze ten najtańszy okaże się opcją najkorzystniejszą. Jeśli zależy nam na oszczędności, zwróćmy uwagę przede wszystkim na klasę energetyczną – im wyższa, tym mniej energii zużywać będzie urządzenie podczas jednego cyklu pracy. Dodatkowo sprawdźmy, jaka ilość wody zostaje wykorzystana podczas mycia porcji naczyń, a także jaka część z niej jest podgrzewana. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat wyboru zmywarki, możemy zajrzeć na poświęcony tej tematyce portal zmywajwzmywarce.pl.

Jak to możliwe?

Wydawać by się mogło, że ręczne mycie naczyń po prostu musi być tańsze. Jednak badania potwierdzają, że to zmywarka jest opcją bardziej ekonomiczną. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zmywając ręcznie, zwykle czyścimy naczynia pod ciepłą, bieżącą wodą. Zużywamy jej zatem dużo, a do tego potrzebujemy sporo energii do jej ciągłego podgrzewania. Tymczasem nowoczesne modele zmywarek podczas jednego cyklu pracy wykorzystują kilkukrotnie tę samą wodę (po przefiltrowaniu). Co więcej, podgrzewana jest tylko część z niej. Tak więc dobrej klasy energetycznej zmywarka pozwala nam na zużycie dużo mniejszej ilości wody oraz oszczędzenie energii. Wiąże się to oczywiście z niższymi rachunkami.

Dobra zmywarka nie tylko odciąży nasz kręgosłup i sprawi, że będziemy miały więcej czasu na inne zajęcia. Pozwoli również cieszyć się niższymi rachunkami i regularnie oszczędzać pieniądze.

 

PODZIEL SIĘ: