Antydepresanty zwiększają ryzyko osteoporozy?
Stosowanie leków wpływa na powstawanie różnych chorób. Czy antydepresanty mogą zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy?
Organizm ludzki jest wyjątkowy i może różnie reagować na przyjmowane farmaceutyki. Wiele z nich powoduje skutki uboczne, które mogą wystąpić. Lecząc jedną chorobę, możemy zachorować na inną. Takie zjawisko może pojawić się przy stosowaniu leków na depresję.
Osteoporoza
Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się ubytkami masy kostnej i wysokim ryzykiem złamań. Brak aktywności fizycznej, niedobór witamin oraz nałogi przyczyniają się do powstawania tego schorzenia, które występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Nawracająca depresja
Nawracająca depresja wiąże się ze spadkiem gęstości kości u mężczyzn, na co wskazują wyniki badań przeprowadzonych w Finlandii i Australii. Okazało się, że nawracające stany depresyjne były efektem niższego wskaźnika mineralnej gęstości kości.
Stosowanie antydepresantów
Antydepresanty to leki stosowane w przypadku depresji i zaburzeń z nią związanych. Ich przyjmowanie ma wpływ na nasz organizm. Osłabia kości, zwiększając tym samym ryzyko osteoporozy. Kobiety w okresie menopauzy często stosują takie środki, które niwelują wahania nastrojów. Jednak zwiększają one także możliwość powstawania licznych urazów i złamań
Czas trwania leczenia
Czas trwania terapii antydepresantami może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka osteoporozy. Długotrwałe leczenie niekorzystnie wpłynie na nasz układ kostny. Liczne złamania czy problemy ze stawami mogą towarzyszyć nam podczas leczenia depresji. Skrócenie terapii środkami farmakologicznymi uchroni nas przed takimi problemami.
Badacze przeprowadzili liczne testy naukowe, które potwierdzają informacje na temat wpływu stosowania antydepresantów na osteoporozę. Zanim zdecydujemy się na terapię skonsultujmy się z lekarzem, który dobierze nam odpowiednie środki, informując o wszelkich możliwych przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych.