Ćwiczenia dla kobiet 60+

Ćwiczenia dla kobiet 60+

Coraz częściej uskarżasz się na ból kręgosłupa, kolan lub barków? Z tego powodu przestajesz mieć ochotę na wychodzenie z domu? A czy wiesz, że uprawianie sportu łagodzi dolegliwości bólowe?

Uporczywe bóle kręgosłupa, mięśni i stawów potrafią skutecznie zniechęcić do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Sprzyjają za to bezczynnemu wylegiwaniu się w łóżku, a co za tym idzie – pogarszaniu swojej sytuacji.

Ruszaj się!

Naukowcy wykazali, że podejmowanie regularnego oraz umiarkowanego wysiłku fizycznego sprzyja zachowaniu ogólnej sprawności organizmu oraz łagodzi ból. Jeśli przez kilka dni doskwierał Ci ból kręgosłupa, jednak na całe szczęście minął – zajmij się profilaktyką. Najlepszym sposobem na zapobieganie nawrotom bólu oraz wzmacnianie mięśni i stawów jest uprawianie sportu. Dzięki niemu  poszerzamy zakres pracy naszego aparatu ruchu.

Dostosuj ćwiczenia do wieku

Pamiętaj jednak, że w pewnym wieku organizm jest narażony na różnego rodzaju choroby, takie jak osteoporoza oraz artretyzm. W tym celu wybierz taką dziedzinę sportu, która będzie dostosowana do twojego wieku oraz możliwości.

Różne rodzaje aktywności

W klubach fitness coraz częściej powstają grupy przeznaczone dla seniorów. Zajęcia z cyklu „zdrowy kręgosłup” z pewnością przypadną Ci do gustu. Możesz także wybrać się na basen lub aquafintess. Jeśli jednak pochodzisz z małej miejscowości lub na wizytę w klubie nie pozwalają Ci fundusze – postaraj się ćwiczyć w domu. W internecie można znaleźć wiele filmików, na których wraz z instruktorami ćwiczyć możesz jogę i tai chi. Jeśli nie wiesz gdzie ich szukać, poproś o pomoc wnuki. Z pewnością ucieszą się, że mogą pomóc. Docenią również fakt, że ich babcia jest taką nowoczesną kobietą, która dba o swoje zdrowie. Kolejną alternatywą jest znana i lubiana jazda na rowerze oraz nordic walkig.

Praktyka

Zastanawiasz się pewnie kiedy ćwiczyć? Wysiłek fizyczny ma być dla Ciebie przede wszystkim przyjemnością. Wytwarzane w  jego wyniku endorfiny z pewnością dodadzą Ci sił witalnych oraz poprawią samopoczucie. Jednak aby mogło do tego dojść – musisz lubić ćwiczenia, które wykonujesz. Wychodzenie na trening z niechęcią i smutną miną, absolutnie nie sprawi, że będziesz odczuwała jakąkolwiek satysfakcję.

Pamiętaj, aby szybko się nie zniechęcać. Rozpocznij od 10-20 min dziennie, a następnie stopniowo zwiększaj czas trwania aktywności. Pierwsze kilka dni może okazać się ciężkie, jednak już po 2 tygodniach zauważysz sporą różnicę!

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: