Atopowe zapalenie skóry u starszych osób

Atopowe zapalenie skóry u starszych osób
Bermix Studio z Unsplash

Atopowe zapalenie skóry – znane również m.in. jako egzema czy wyprysk atopowy – jest zaliczane do grupy chorób alergicznych. Wyróżnia się przewlekłym charakterem oraz okresami remisji o mniej lub bardziej zaostrzonym przebiegu. Najczęściej występuje u dzieci, niemniej jednak nie brakuje przypadków tej choroby i u osób dorosłych – także w podeszłym wieku.

Cechy skóry starczej

Stan i wygląd skóry osób w podeszłym wieku ma nierozerwalny związek z procesem starzenia się. Starcza skóra odznacza się obecnością zmarszczek, bardzo częstą jej przypadłością jest również suchość, co jest efektem zaburzeń w zakresie produkcji keratyny. Poza tym wraz z wiekiem w naskórku spada zawartość kwasów tłuszczowych oraz wody. Skóra traci elastyczność, staje się zaczerwiona, szorstka i skłonna do podrażnień, czemu zazwyczaj towarzyszy nieprzyjemne uczucie swędzenia.

 AZS w podeszłym wieku

Jedną z chorób skóry występującą u osób starszych jest atopowe zapalenie skóry. Na ogół jest to rezultat występowania wcześniejszych faz tej choroby, chociaż niejednokrotnie zdarza się, że właśnie po 60. roku życia AZS ujawnia się po raz pierwszy. Zasada jest generalnie taka, że jeśli ktoś jako dziecko miał AZS, to jest w o wiele większym stopniu narażony na nawrót tej choroby. Należy przy tej okazji zaznaczyć, iż kiedy u osoby dorosłej pojawia się atopowe zapalenie skóry, objawy są zupełnie inne aniżeli u dzieci. Do symptomów zaliczają się świąd, zmiany rozsiane bądź z przewagą lichenizacji, krwiste strupy, nadżerki, stany zapalne, przeczosy oraz charakterystyczny błysk płytek paznokciowych. AZS u dorosłych osób czasem atakuje całe ciało, lecz przeważnie dotyczy okolic stawów, skóry głowy oraz twarzy.

Odpowiednia pielęgnacja

To, jakie konkretnie leczenie zostanie zastosowane, jest zdeterminowane przede wszystkim stopniem nasilenia zmian na skórze. Podstawę terapii stanowi odpowiednia pielęgnacja, w której główną rolę odgrywają emolienty. Specjalne preparaty, takie jak np. Emolium, mają doskonałe właściwości natłuszczające i nawilżające – w przypadku gdy chodzi o atopowe zapalenie skóry, objawy mogą się dzięki stosowaniu produktu wyraźnie zmniejszyć. Chronią naturalną barierę lipidową i uzupełniają braki w jej zakresie. Wiążą wodę w skórze, łagodzą podrażnienia, zaczerwieniania oraz świąd. Bardzo ważne jest to, by wyrobić sobie nawyk systematycznego sięgania po nie. Najlepsze rezultaty przynosi stosowanie kosmetyków z tej samej linii pielęgnacyjnej.

Pozostałe metody leczenia AZS

Ponadto u osób starszych podejmowane są również i inne działania mające na celu zwalczenie objawów atopowego zapalenia skóry. Pacjentom często są przepisywane leki przeciwhistaminowe. Na miejsca objęte poważniejszymi zmianami stosowane są także m.in. metotreksat, cyklosporyna A oraz fototerapia. W sporadycznych sytuacjach stosuje się leki antyleukotrienowe bądź immunoterapię. Ludzie w podeszłym wieku z AZS nierzadko borykają się z nadkażeniami skóry – grzybiczymi, bakteryjnymi bądź wirusowymi. Przyjmują wtedy dodatkowo antybiotyki.

Chory powinien też zmienić szereg swych codziennych nawyków. Mowa tu np. o noszeniu przewiewnych, luźnych ubrań z bawełny, używaniu proszków do prania dla alergików czy o zamontowaniu w pomieszczeniach mieszkalnych nawilżaczy powietrza.

PODZIEL SIĘ: