Biegunka podróżnych – jak jej uniknąć?

biegunka-podrozna

Biegunka podróżnych to istna zmora turystów. Może zaatakować w egzotycznych krajach. Wybierając się na wycieczkę, warto poznać sposoby, jak uniknąć tej choroby.

Biegunka podróżnych

Biegunka dotyczy układu jelitowo-żołądkowego i przewodu pokarmowego. Związana jest z jego zakażeniem, do którego może dojść po spożyciu zanieczyszczonych produktów lub wypiciu napojów. Rejony egzotyczne, gdzie nie panują odpowiednie warunki sanitarne niosą ryzyko tego typu zakażeń pokarmowych. Biegunce towarzyszą wzdęcia, bóle brzucha a nawet gorączka. Infekcja bakteryjna może nas złapać podczas wakacyjnego pobytu, skutecznie zatrzymując zamiast na plaży, w pobliskiej toalecie.

Jak uniknąć biegunki podróżnych?

Podstawą jest oczywiście zachowanie prawidłowej higieny. Częste mycie rąk lub traktowanie ich żelami antybakteryjni-dezynfekującymi zapewni nam  ochronę. Przebywając w egzotycznym kraju, musimy zachować bezpieczeństwo żywienia. W żadnym wypadku nie jedzmy zerwanych prosto z drzewa czy krzaka owoców, jeśli wcześniej ich nie umyliśmy. Tajemnicze produkty czy przyprawy nieznanego pochodzenia mogą nam zaszkodzić, dlatego sprawdzajmy skład oferowanych potraw. W ciepłych krajach, w szczególności afrykańskich nie zamawiajmy wody czy innych napojów z lodem, ponieważ woda użyta do jego przygotowania może być skażona. Takie napoje zapewnią nam tylko chwilowe ochłodzenie i dodatkowo problemy żołądkowe. Unikajmy także picia wody z kranu. Najlepiej zaopatrzyć się w butelkowaną wodę mineralną, która na pewno nie będzie zawierała szkodliwych bakterii. Przed podróżą do wielu zakątków świata zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby czy durowi brzusznemu. Chronią one przed groźnymi zakażeniami pokarmowymi.

Środki zapobiegawcze

biegunka

W przypadku biegunki należy pić dużo wody mineralnej, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dolegliwość zwykle mija po 2-3 dniach, jednak można zastosować odpowiednie środki farmakologiczne, które pozwolą szybciej uporać się z problemem. Dostaniemy je w miejscowych aptekach ale warto zaopatrzyć się w nie już przed wyjazdem. W przypadku bardzo intensywnych objawów biegunki należy zgłosić się do lekarza, który przepisze nam właściwe leki. Odwodnienie organizmu może być bardzo groźne dla dzieci czy osób starszych, więc nie należy bagatelizować symptomów zakażenia.

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek podczas pobytu w tropikalnym klimacie. Dzięki utrzymaniu higieny i zachowaniu ostrożności, unikniemy zdrowotnych nieprzyjemności, ciesząc się wspaniałym wypoczynkiem.

PODZIEL SIĘ: