Rodzaje diety pudełkowej – jaką wybrać?

Rodzaje diety pudełkowej
Anna Wlodarczyk z Unsplash

Dieta wegetariańska zyskała na popularności w ostatnich latach. Oprócz zgodności z niektórymi poglądami i zaletami środowiskowych wynikających z wykluczenia mięsa z diety dobrze zaplanowana dieta wegetariańska może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia licznych chorób, wspomóc odchudzanie i poprawić jakość życia. Jakie są rodzaje diety wegetariańskiej? Jak wybrać najbardziej pasującą?

Dieta wegetariańska i jej odmiany

Dieta wegetariańska polega na zrezygnowaniu z jedzenia mięsa, ryb i owoców morza. A najłatwiejszym sposobem na zdrowe przejście na wegetarianizm jest dieta pudełkowa. Wiele osób stosuje dietę wegetariańską z powodów religijnych lub osobistych, a także ze względów etycznych, takich jak prawa zwierząt. Inni decydują się na wegetarianizm z chęcią ochrony środowiska, ponieważ produkcja produktów pochodzenia zwierzęcego w niektórych przypadkach zwiększa emisje gazów cieplarnianych, przyczynia się do zmian klimatu i wymaga dużych ilości wody, energii i zasobów naturalnych. Istnieje kilka form wegetarianizmu, z których każda różni się niektórymi zasadami.  Jakie są odmiany wegetarianizmu?

Dieta laktowegetariańska – czyli jedna z mniej restrykcyjnych odmian, która przewiduje zrezygnowanie z jedynie kilku produktów – mięsa, ryb i jaj. Nie zabrania się spożywania nabiału. Taki rodzaj diety jest szczególnie popularny u wyznawców hinduizmu.

Weganizm – razem ze swoimi odmianami jest prawdopodobnie najbardziej wymagającą i restrykcyjną dietą, która zakłada rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganie prócz mięsa, ryb, jaj nie spożywają także nabiału oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego (np. miodu).

Frutarianizm – podobnie jak dieta wegańska, frutarianizm to również bardzo restrykcyjny system odżywiania. Według zasad osoby na diecie mogą jeść tylko surowe warzywa i owoce. Dieta frutariańska jest dość smaczna, oczyszcza organizm, powoduje spadek wagi, nie może być jednak stosowana przez zbyt długi czas.

Witarianizm – zwolennicy witarianizmu spożywają tylko owoce i warzywa, które nie są poddawane obróbce termicznej. Według twórców diety, taka obróbka niszczy składniki odżywcze i sprawia, że warzywa i owoce tracą swoje wartości zdrowotne dla organizmu.

Laktoowowegetarianizm – tę odmianę wegetarianizmu uważa się za jedną z najzdrowszych i najmniej restrykcyjnych. Można na niej spożywać nabiał i jaja.

Semiwegetarianizm – dieta ciesząca się dużą popularnością wśród dietetyków, ponieważ bardzo często polecają ją swoim klientom. Jest to tzw. dieta półwegetariańska, która pozwala na spożywanie mięsa oraz jaj.  Jest bardzo zdrowa, jednak wielu zagorzałych zwolenników pełnej rezygnacji z mięsa uważają, że nie powinno się jej zaliczać do grupy diet wegetariańskich.

Dieta wegetariańska w praktyce

Dieta wegetariańska jest zdrowa i może być bezpiecznie stosowana przez większość osób. Musimy jednak uważać na to, abyśmy z powodu wykluczenia pewnych produktów nie przestali dostarczać pewnych aminokwasów. Z tego powodu wart rozważyć ofertę, którą ma dla klientów catering dietetyczny Bielsko-Biała w formie diety pudełkowej.

PODZIEL SIĘ: