Czy witaminy brać tylko zimą, czy cały rok?

Czy witaminy brać tylko zimą, czy cały rok
towfiqu barbhuiya z Unsplash

Witaminy i minerały są niezwykle potrzebne do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu. Niestety często zapomina się o tym lub zaczyna brakować czasu na kompleksową troskę o siebie.

Każda pora roku jest dobra na wzmocnienie swojej odporności

Niektórzy wychodzą z błędnego przekonania, że o zdrowie trzeba dbać bardziej wtedy, kiedy jest chłodno. Jest to jednak zgubna zasada. Słabszy organizm może łatwiej „łapać” wirusy i bakterie. Co więcej, będzie potrzebował dłuższej regeneracji. Dlatego nie warto czekać, ale lepiej zacząć od razu od najprostszych kroków. Nie każdy będzie miał chęć i potrzebny zasób sił, aby biegać czy wybierać się na długie spacery. Zawsze można jednak dbać o to, aby w domu nie brakło świeżych warzyw i owoców. Te witaminowe bomby są nie tylko słodką i zdrową przekąską, ale też pomagają oczyścić organizm z toksyn. Wystarczy zblendować kilka sztuk owoców czy warzyw, aby otrzymać zdrowy i smaczny sok. Przyrządzając go samemu, ma się pewność, że jest w 100% naturalny.

Dlaczego warto pamiętać o witaminach?

Witaminy są związkami organicznymi, które znajdują się w pożywieniu i suplementach. Organizm sam ich nie syntetyzuje, dlatego nie można dopuszczać do niedoborów tych składników. Jeśli którejś z witamin zaczyna brakować, pojawiają się często problemy zdrowotne. Dzięki tym składnikom odżywczym komórki chronione są przed rozpadem, wzmacnia się układ kostny i nerwowy, a mięśnie zaczynają lepiej pracować. Oprócz tego organizm zyskuje potrzebny zastrzyk energii i sprawniej przebiegają procesy metaboliczne.

Skąd czerpać witaminy?

Najwięcej witamin znajduje się w pożywieniu. Szczególnie owoce i warzywa są uprzywilejowanymi produktami ze względu na dużą zawartość witamin. Często jednak należy wspierać organizm,  stosując dodatkowo suplementy diety. Jakie witaminy są najbardziej potrzebne? Przede wszystkim witamina D mająca bardzo dobry wpływ na układ kostno-mięśniowy i układ nerwowy. Następna z nich to witamina B1 odpowiadająca za sprawny metabolizm. Za zmęczenie i skórę odpowiedzialna jest m.in. witamina E, natomiast witamina A uczestniczy w produkcji nowych komórek mięśniowych. Nie zawsze jednak występują w dostatecznej ilości w pożywieniu, dlatego suplementacja staje się często mniej lub bardziej konieczna. Z bogatej oferty apteki można wybrać konkretne witaminy bądź kupić zestaw witamin. Warto wybierać tylko sprawdzone produkty uznanych już na rynku farmaceutycznym firm, takich jak Solgar, Olimp Lab czy Nov.

Oczywiście to tylko kilka najważniejszych korzyści płynących z obecności witamin w naszym organizmie. Dlatego koniecznie trzeba uzupełniać poziom witamin każdego dnia i dodatkowo stosować suplementy witaminowe.

PODZIEL SIĘ: